Mikrorachunek podatkowy wszedł w życie od 1 stycznia. Do czego służy?

Mikrorachunek podatkowy to udogodnienie w rozliczaniu podatków PIT, VAT oraz CIT, które weszło w życie od początku 2020 roku. W teorii zmiana dotyczy wszystkich podatników, ale niektórzy będą z niej korzystać częściej.

Mikrorachunek podatkowy ma na celu usprawnić proces rozliczania podatków PIT, VAT oraz CIT. Dotychczas trzeba było wykonywać przelewy na trzy oddzielne rachunki. Od 1 stycznia 2020 roku zostały one zastąpione przez jedno indywidualne konto. Z udogodnienia skorzystają więc przede wszystkim przedsiębiorcy, który muszą rozliczać się co miesiąc. 

Mikrorachunek podatkowy. Jak go wygenerować? Do kiedy? 

Indywidualne rachunki zostały już wcześniej stworzone i automatycznie przypisane każdemu podatnikowi. Dzięki generatorowi znajdującemu się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów możemy poznać jego numer. Zostanie on podany po podaniu nr PESEL bądź NIP i kliknięciu w pole "Generuj". Warto zaznaczyć, że mikrorachunek pozostaje niezmieniony po zmianie miejsca zamieszkania, nazwiska bądź urzędu skarbowego.

Tak wygląda numer mikrorachunku podatkowegoTak wygląda numer mikrorachunku podatkowego biznes.gov.pl

Sporą wątpliwość wprowadził fakt, do kiedy należy wygenerować numer. Choć nowe przepisy weszły w życie wraz z początkiem roku, to nie było obowiązku zrobienia tego do końca ubiegłego roku. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatników. Osoby prywatne być może nigdy nie będą musiały poznawać numeru mikrorachunku, gdyż nie będą musiały zapłacić VAT ani niedopłaty z tytułu podatku PIT.

Mikrorachunek podatkowy. Zamieszania wokół mandatów

Przez długi czas wydawało się, że za pomocą mikrorachunku podatkowego będzie można rozliczać mandaty. Takowa informacja widniała nawet na stronie Ministerstwa Finansów, ale została usunięta. Sam resort również nie rozwiewa wątpliwości, a jedynie potęguje je. Na Twitterze rzecznika ministerstwa, Pawła Jurka, mogliśmy znaleźć wiadomość, w której dementuje informację o możliwości opłacania mandatów za pomocą mikrorachunku. Wkrótce jednak rzecznik... usunął ją. Więcej o całej sytuacji pisaliśmy wcześniej, pytając również o opinię ekspertów w temacie prawa podatkowego

Więcej o: