Kościński zapowiada zmianę podejścia do 27 mln podatników. "Planujemy wszystko, co jest możliwe, mierzyć"

W resorcie finansów trwają prace nad elektronicznym urzędem skarbowym. Ma być łatwiej i prościej. Podatnik bez wychodzenia z domu będzie mógł sprawdzić na przykład historię swoich rozliczeń. Urzędnicy fiskusa mają też zmienić swoje podejście do "27 mln klientów".

E-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym Ministerstwa Finansów, w którym zalogowany podatnik będzie miał dostęp do informacji podatkowych i będzie mógł online załatwić sprawy urzędowe dotyczące podatków. Wprowadzanie e-Urzędu Skarbowego rozpoczęto w czerwcu 2019 r.

Pełnomocnik ministra finansów do spraw informatyzacji Przemysław Koch podkreślił, że ma to być kompleksowa usługa. Wyjaśnił, że podatnik po uwierzytelnieniu będzie miał dostęp do e-usług, w ramach których będzie mógł zrealizować każdą sprawę na styku z fiskusem z każdego miejsca na świecie, wykorzystując do tego urządzenia podłączone do internetu - na przykład komputer lub tablet. Dodał, że kolejne e-usługi będą wprowadzane sukcesywnie. "Tak, by ten e-urząd rósł i na koniec horyzontu trzyletniego oferował kompleksową obsługę podatnika" - zaznaczył. 

Twój e-Urząd Skarbowy (Twój e-US) jest budowany w oparciu o portal podatki.gov.pl. Harmonogram wdrożenia tego rozwiązania jest rozpisany na trzy najbliższe lata. 

W ramach Twój e-US planowane są m.in takie e-usługi jak: e-konto podatnika (dla podatników płacących PIT, CIT, VAT, które są osobami fizycznymi, prawnymi lub podmiotami nieposiadającymi osobowości prawnej), e-konto płatnika dla osób fizycznych, e-konto komornika i e-konto notariusza. Podatnik będzie mógł online sprawdzić wszystkie swoje płatności, stan rozliczeń, a jeżeli jakość dokumentów pozwoli, to będą podatnikowi ujawnione także historyczne dane. Będzie możliwe również wykonanie płatności online zobowiązań podatkowych, mandatów czy opłat skarbowych. Podatnik będzie mógł również uzyskać odpowiednie zaświadczenia, np. o niezaleganiu z podatkami. Docelowo wykaz podmiotów płacących zarówno podatek VAT, jak i Twój e-PIT staną się częścią Twój e-US. 

Minister finansów: Pracujemy dla naszych klientów, których mamy 27 mln

Ministerstwo Finansów planuje też zmianę podejścia urzędników resortu, w tym pracowników urzędów skarbowych do podatnika.

"Pracujemy dla naszych klientów, których mamy w Polsce 27 mln. Musimy więc zmienić nasze podejście. Musimy być bardzo transparentni, aby wiedzieli, na co idą przekazane przez nich pieniądze w formie podatków. Planujemy wszystko, co jest możliwe, mierzyć. Będziemy m.in. używać badania klientów, co im się podoba, co im przeszkadza, ile czasu poświęcają na pewne działania. Będziemy także chcieli, aby kontrolerzy urzędów skarbowych, którzy chodzą i sprawdzają firmy, również podlegali ocenie" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas spotkania z mediami.  

Z kolei wiceminister finansów Tomasz Słaboszowski zapowiedział, że mikrorachunki podatkowe, które są wdrażane od początku tego roku, są istotne dla przyszłych działań resortu i stanowią element większej całości. 

Czytaj więcej: Mikrorachunki podatkowe można mieć dwa? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości

"Urzędy skarbowe powinny iść w kierunku udzielania pouczenia"

"Resort chciałby w przyszłości wprowadzić jak najwięcej usług, które podatnik będzie mógł realizować online, a jeżeli będzie musiał iść do urzędu, to będzie mógł to zrobić w każdej lokalizacji. Docelowo chcielibyśmy nawet, aby istniał jeden organ egzekucyjny w województwie, ale to kwestia dalekiej przyszłości. Chcemy uwolnić duże zasoby kadrowe, które są w urzędach. Poza tym urzędy skarbowe powinny iść w kierunku w pierwszej kolejności udzielania pouczenia. Pojawią się ankiety oceniające zarówno urzędników obsługujących podatników w urzędach jak i kontrolujących" - podsumował  Słaboszowski. 

MF planuje także dalsze rozszerzenie mikrorachunków na pozostałe podatki. Jeszcze w tym półroczu jaka pierwsze na VAT-14. Od marca planowana jest konkretna identyfikacja podmiotów, które tworzą zatory płatnicze. Od 1 kwietnia dla części firm ma zniknąć deklaracja VAT-7 i VAT-7K, a od 1 lipca pozostałe podmioty mają zostać zwolnione na rzecz rozszerzonego pliku JPK. W pierwszym półroczu resort panuje wprowadzenie "Slim VAT - Simple Local And Modern", który ma być dostosowany do potrzeb małych firm. Wprowadzone mają zostać również w tym roku kasy wirtualne, co jest odpowiedzią na oczekiwania klientów mobilnych i cyfrowych.

Polacy chętnie korzystają z e-PIT

Warto też dodać, że w połowie grudnia resort finansów zapowiedział, iż tegoroczne rozliczenie z użyciem usługi Twój e-PIT będzie jeszcze prostsze. Dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko ogłosił, że od 15 lutego 2020 roku, w usłudze będzie można rozliczyć kolejne formularze: dla osób fizycznych, które prowadzą działalność pozarolnicza i składają PIT-36 i PIT-36L oraz dla płacących zryczałtowany podatek dochodowy i rozliczają PIT-28. 

Usługa ma również zostać w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL i szkolnictwa wyższego. Dzięki wprowadzeniu tych zmian ulga na dzieci w rozliczeniu uzupełni się sama razem z danymi potomstwa, które jest nią objęte. 

Twój e-PIT został wprowadzony w lutym zeszłego roku. Usługa pozwala na szybsze i prostsze rozliczenie podatków. Dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej dane w formularzach są wypełnione automatycznie, a podatnik nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, by się rozliczyć.  

W 2019 roku spośród 19,9 mln deklaracji podatkowych 16 mln zostało złożonych w formie elektronicznej. Niemal 7 milionów osób skorzystało z usługi e-PIT, a wliczając wspólne rozliczenia małżonków, liczba ta wzrasta do 8,8 mln.

>>> Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków. Sprawdź, czy myślisz podobnie

Więcej o:
Komentarze (144)
Kościński zapowiada zmianę podejścia do 27 mln podatników. "Planujemy wszystko, co jest możliwe, mierzyć"
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 49 razy 45

  Czy to ten sam pan K., który kiedyś był na służbie w PRL-u? Czy może jakiś inny pan K.?

  Pan jakiś Koscinski (nie jestem pewna, czy to ten sam?) w czasach PRL-u tak jakoś p-rzypadkiem dyrektorował w londyńskim oddziale polskiego Banku Handlowego.
  Za PRL-u biuro banku było przykrywką dla wszelakiej maści tajnych agentów i szpiegów.
  Przez ten oddział szły pieniądze w akcji Żelazo. Pracował tam p. Żejmek, potem figurant w procesie FOZZ. Przez ten oddział szły pieniądze z FOZZu do Porozumienia Centrum, partyjki braci Kaczyńskich. No i głownie z tego londyńskiego biura funkcjonowały przeróżne PRL-owskie wywiady:
  - a to gospodarczy
  - a to do inwigilacji angielskiej Polonii
  - a to wywiadownia na temat opozycji i jej zachodnich źródeł finansowania
  - a to czysto wojskowe szpiegostwo ugarnirowane na finansowe.
  Czy dyrektor w takim oddziale nie był przynajmniej skaptowany i akceptowany przez SB? A może nawet sam był agentem kupionym przez PRL-owskie słuzby tajne?

 • ar.co

  Oceniono 37 razy 37

  Aha. "Pod koniec horyzontu trzyletniego". Już widzieliśmy 400 000 mieszkań pod wynajem "pod koniec horyzontu" czteroletniego oraz 1 000 000 samochodów elektrycznych w tym samym miejscu. Dojna zmiana najwyraźniej stale idzie do miejsca, gdzie ziemia "styka się" z niebem, czyli do horyzontu. I jakoś dziwnie nie może dojść.

 • myszoptak

  Oceniono 29 razy 27

  FOZZ i Porozumienie Centrum.
  I majątek Kaczyńskich.
  Facet ma wielkie zasługi u gnoma.

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 24 razy 24

  elektroniczny system inwigilacji skarbowej i nadzoru

 • hopsasaitralala

  Oceniono 22 razy 20

  Nikt wam tyle nie da ile prezes obieca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX