Polacy rzucili się na kredyty hipoteczne. W grudniu 2019 r. skok aż o 20 proc.

Popyt na kredyty mieszkaniowe znacznie wzrósł na koniec 2019 r. W grudniu chętnych na nie było aż o 20 proc. więcej niż miało to miejsce rok wcześniej. "Jest to drugi po marcu (26,5 proc.) najwyższy odczyt w 2019 r." - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W grudniu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 30,6 tys. Polaków. W porównaniu do grudnia 2018 r., gdy wniosków spłynęło 25,5 tys., jest to wzrost aż o 20 proc. Jak podaje BIK, średnia kwota wnioskowanego kredytu hipotecznego na koniec 2019 r. wyniosła 288,1 tys. zł. To więcej o 9 proc. niż rok wcześniej. W efekcie wartość BIK Indeksu, obrazującego popyt na kredyty mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) poszła w górę o ponad 2 punkty procentowe. 

Grudniowa wartość indeksu jest o 2,2 p.p. wyższa od wartości z listopada br. (21,9 proc.). Jest to drugi po marcu (26,5 proc.) najwyższy odczyt w 2019 roku. Na grudniową wartość indeksu na poziomie +24,1 proc., wpłynął głównie wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt (20 proc.)

- podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

>>> Mieszkania i kredyty drożeją. Co będzie dalej? Eksperci oceniają. Sprawdź zanim pomyślisz o kupnie lub sprzedaży nieruchomości

Zobacz wideo

Popyt na kredyty hipoteczne rośnie

W całym roku 2019 wnioski o kredyt hipoteczny złożyło 450 tys. osób. To ogółem o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Większe były także kwoty wnioskowanych kredytów.

W okresie grudzień 2019 r. - grudzień 2018 r. o 9 proc. wzrosła również wartość średniej wartości wnioskowanego kredytu, co jest konsekwencją wzrostu cen nieruchomości

- dodaje prof. Waldemar Rogowski.

W 2019 r. średnia kwota kredytów mieszkaniowych, o które wnioskowali Polacy wyniosła 288 tys. zł.

Rodzina na Swoim. Raty kredytu znów podskoczą

Na koniec warto dodać, że w 2020 r. skończą się rządowe dopłaty dla kolejnej części osób, które zdecydowały się na kredyt mieszkaniowy w ramach programu "Rodzina na Swoim".

Specjaliści Expandera szacują, że chodzi nawet o 45 tys. rodzin, dla których miesięczna rata zobowiązania podskoczy o 200-300 zł. W latach 2007-2013 banki udzieliły łącznie ponad 192 tys. kredytów objętych rządowym programem dopłat.

Więcej o:
Komentarze (47)
Polacy rzucili się na kredyty hipoteczne. W grudniu 2019 r. jedną piątą więcej chętnych niż przed rokiem
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 12 razy 12

  Mamy inflację, jeszcze nie galopującą, ale żwawo truchtającą. Wolna gotówka na rynku, wzrost oczekiwań systematycznie podsycany przez propagandę sukcesu oraz niskie stopy napędza nam popyt na nieruchomości, co z kolei jest motorem gospodarki, która pędzi na fali inflacji. Czy glapiński podniesie stopy procentowe? Oczywiście, że nie, przecież muzyka tak pięknie gra.

 • pklimas

  Oceniono 14 razy 12

  Juz wkrotce kazdy Polak bedzie miał 2 mieszkania, w jednym bedzie mieszkał a drugie bedzie wynajmował.

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 17 razy 11

  Dzisiaj pan Stasiu, który jest kierowcą najwyższej szefowej całego zakładu pracy, w którym mam przyjemność pracować, powiedział mi, że trzeba inwestować w nieruchomości. Pan Stasiu, którego prywatnie bardzo lubię, ma wykształcenie podstawowe, w tym jak sam się przyznał, siódmą klasę robił dwa razy. Skoro zatem pan Stasiu sugeruje inwestycje w nieruchomości to znaczy, że ci co mieli zarobić już dawno się z nich wycofali ;-)

 • tomasz20

  Oceniono 5 razy 5

  Tytuł artykułu wprowadza w błąd. Czy to znaczy,że miliony osób w Polsce nagle mają zdolność kredytową zarabiając minimalną krajową. Czy jednak w dalszym ciągu mieszkania kupują te osoby które, chcą na mieszkaniach zarobić i traktują je jako inwestycje a nie zwykłą potrzebę życiową.

 • milarama

  Oceniono 9 razy 5

  Inflacja ruszyła, a Glapiński czeka. Jak zaczną podnosić stopy, to ludzie zobaczą cuda pisiej gospodarki. Gorzko przy tym zapłaczą.

 • fuzzy81

  Oceniono 2 razy 2

  A jak były prezydent proponował to się ludzie śmiali :)

 • edimerc

  Oceniono 8 razy 2

  Grzejemy, grzejemyyyyy!

 • 1234pablo

  Oceniono 1 raz 1

  To chyba ci wszyscy, którzy tutaj pisali banialuki o tym jak to za chwilę mieszkania będą tanieć w końcu dostali wypowiedzenia od mam.

 • marcin2pl

  0

  Kupiłam dom na osiedlu Domy Przy Willowej i dziękuję sobie za tę decyzję – nie dość, że nie muszę się martwić samą budową i projektem, bo robi to za mnie deweloper, to bardziej jestem przerażona tym, co się dzieje na rynku kredytowym. Jeszcze chwila i ich koszt tak wzrośnie, że mało kto będzie mógł sobie pozwolić – inną rzeczą jest coraz większa liczba inwestorów w nieruchomości na rynku, co przekłada się na ceny…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX