Fiskus oszczędził dom rodzinny przedsiębiorcy. Urząd Skarbowy wycofał się po interwencji Rzecznika MŚP

Fiskus chciał wykonać egzekucję dlugu na domie rodzinnym przedsiębiorcy, mimo że ten podał inny majątek, który mógł zaspokoić wierzyciela. Urząd Skarbowy wycofal się dopiero po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Sprawa dotyczy przedsiębiorcy z Białegostoku posiadającego dwa majątki - prywatny oraz komercyjny. W wyniku nieudanej działalności biznesowej mężczyzna zmuszony był oddać kwotę należną wierzycielowi. Dług miał pochodzić z majątku komercyjnego, na którym znajdowały się środki finansowe kilkukrotnie przewyższające należność. Mimo to organ egzekucyjny wydał postanowienie o odmowie zwolnienia domu przedsiębiorcy z egzekucji, w którym mieszkała dziesięcioosobowa rodzina. Mężczyzna mógł stracić lokal, mimo że posiadał środki finansowe wystarczające na spłacenie długu.

Zobacz wideo

Fiskus wycofał się z egzekucji z domu rodzinnego po interwencji Rzecznika MŚP

W tym momencie rozpoczęła się walka mężczyzny z Urzędem Skarbowym. Niekorzystna decyzja została podtrzymana przez Sąd II instancji oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny. W końcu fiskus dokonał zajęcia, opisu i oszacowania domu przedsiębiorcy. Ratunkiem dla białostoczanina okazał się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

"Rzecznik MŚP wskazał na naruszenie zasady proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej, ponieważ przedsiębiorca w złożonych oświadczeniach podał, iż jest współwłaścicielem kilku innych nieruchomości związanych z prowadzoną przez niego działalnością - czytamy w komunikacie rzecznika. Ostatecznie organ uwzględnił stanowisko przedstawiciela mniejszych przedsiębiorców i zwolnił dom rodzinny przedsiębiorcy z procesu egzekucyjnego. 

Takie rozstrzygnięcie stanowi o poszanowaniu nie tylko Konstytucji Biznesu, ale też podstawowych praw obywatela, tj. prawa do poszanowania prywatności i prawa przedsiębiorcy do niezakłóconego życia rodzinnego.

- podsumowuje Rzecznik MŚP. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Fiskus oszczędził dom rodzinny przedsiębiorcy. Urząd Skarbowy wycofał się po interwencji Rzecznika MŚP
Zaloguj się
 • bigmaciek

  Oceniono 21 razy 21

  Typowa zagrywka. Tak jest najłatwiej a po majątek za ułamek wartości US już ma swoich ustawionych ludzi.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 23 razy 19

  Widać ktoś miał "chrapkę" na tani domek.
  TAKI NOWY PROGRAM "DOMEK +"

 • vo-it

  Oceniono 17 razy 15

  W artykule brakuje nazwisk : urzędnika US ,komornika US , sędziów którzy zatwierdzili tę decyzję , dlaczego Panie redaktorze tej informacji Pan nie podał ?

 • Wies Kwiec

  Oceniono 12 razy 12

  Który PiSowiec miał zaklepany dom za 1 zł ???

 • hejeczka

  Oceniono 15 razy 11

  A ja tam urzędników rozumiem. Jak spodobał się dom, to po co im gotówka?

 • fafik.laciaty

  Oceniono 10 razy 10

  Teraz pytanie - skąd taka decyzja urzędników skarbówki i czy już zostali dyscyplinarnie ukarani.

 • a.ba

  Oceniono 14 razy 10

  Zastrzelić jednego urzędnika to może pozostali zaczną myśleć.
  p.s.
  Może od razu nie rozstrzeliwać , ale przynajmniej ukarać i wylać z roboty.

 • turbo51

  Oceniono 8 razy 8

  Faktycznie, komuś z pisbolszewii musiał ten dom się spodobać. W końcu " państwo to ja "

 • kaczkowski12

  Oceniono 8 razy 8

  Działaność US w tym przypadku to czysty bandytyzm,dziwi fakt podtrzymywania decyzji US przez sądy.To takie decyzje powinny sie znajdować w zakresie zainteresowania ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w jednym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX