Na przestrzeni lat nie doszło do wielu zmian w programie 500 plus. Ostatni raz korektę wprowadzono w lipcu ubiegłego roku, kiedy to rząd zdecydował, że świadczenie przyznawane będzie również na pierwsze dziecko bez względu na zarobki rodziców. W 2020 roku 500 plus funkcjonować będzie praktycznie w tej samej formule, zdecydowano się jednak wprowadzić pewne ułatwienie.
W 2020 osoby korzystające z 500 plus unikną zbędnych formalności i nie będą musiały składać wniosków o przedłużenie świadczenia. Wynika to z tego, że w ubiegłym roku świadczenie przyznawane było aż do maja 2021 roku. Rodzice o wnioskach na okres od czerwca 2021 roku do maja 2022 roku będą musieli pamiętać dopiero za kilkanaście miesięcy.
Przypominamy również, że 2020 rok będzie pierwszym pełnym, w którym obowiązywać będzie przepis o o 500 plus na pierwsze dziecko bez uwzględnienia kryterium finansowego. Korzystna zmiana oznacza spore obciążenie dla budżetu państwa. Jak dotąd, na 500 plus wydano łącznie prawie 90 mld, średnio około 20 mld zł rocznie (w pierwszym roku nieco mniej, ok. 17 mld zł), zaś w 2020 koszt programu wzrośnie do prawie 40 mld zł. Zmiana powoduje także, że prawie dwukrotnie zwiększy się liczba dzieci, na których program będzie przyznawany z 3,6 mln do 6,8 mln.
Osoby pobierające dodatek nie muszą składać wniosków, ale ułatwienie nie dotyczy rodziców nowo narodzonych dzieci. Wniosek ten można złożyć drogą elektroniczną bądź tradycyjnie poprzez złożenie dokumentów w odpowiednim urzędzie. E-wnioski składa się z kolei za pośrednictwem następujących platform od lipca 2019 roku: PUE ZUS, empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej.
Osoby, które wnioski o świadczenie na pierwsze dziecko złożyły do końca września 2019 roku będą mogły liczyć na wyrównanie za trzy miesiące. Z kolei spóźnialscy mogą liczyć jedynie na wyrównanie za miesiąc składania wniosków. Z tego powodu należy zrobić to jak najszybciej po narodzinach potomka.