Niemcy zainwestują w transport kolejowy. Deutsche Bahn dostanie 62 mld euro

Rząd Niemiec i niemieckie koleje - Deutsche Bahn - w ciągu najbliższych dziesięciu lat zainwestują 86 miliardów euro w rozwój infrastuktury. Część ekspertów oraz związki zawodowe twierdzą, że to za mało, aby gruntownie zmodernizować niemiecką kolej.

Dziś w Berlinie zostało podpisane porozumienie, z którego wynika, że na rozwój infrastruktury kolejowej rząd przeznaczy 62 miliardy, a Deutsche Bahn dodatkowe 24 miliardy euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę lub modernizację między innymi systemów sygnalizacyjnych, mostów kolejowych, zwrotnic i szyn. To 8,6 mld euro rocznie, co stanowi wzrost inwestycji o 54 proc. w porównaniu z ostatnim dofinansowaniem kolei na poziomie 5,6 mld euro rocznie.

>>> Hyper Poland zaprezentował najnowocześniejszą technologię transportową

Zobacz wideo

Niemcy chcą lepszej kolei

Minister transportu Andreas Scheuer powiedział, że ma nadzieję, iż kolej wykorzysta swoją szansę i po modernizacji niemieckie koleje będą lepsze, wydajniejsze i bardziej punktualne. Myśląc o przyszłości, tworzymy jednocześnie historię kolei - powiedział Scheuer.

Zawarte dziś porozumienie rządu federalnego z Deutsche Bahn dotyczy jednej dekady. Poprzednie obowiązywało jedynie pięć lat. Ministerstwo transportu twierdzi, że wydłużenie czasu porozumienia pozwoli na bardziej efektywne planowanie rozwoju kolei.