List Borisa Johnsona ws. niepodległości Szkocji. "Kolejne referendum jest niemożliwe"

Boris Johnson napisał list, w którym uciął spekulacje dotyczące przeprowadzenia kolejnego referendum ws. niepodległości Szkocji. Nicola Sturgeon, która jest szefową autonomicznego rządu tej części Zjednoczonego Królestwa zapowiedziała, że nie ustanie w próbach powtórzenia referendum.

Temat niepodległości Szkocji pojawia się w mediach regularnie od kilku lat. Nicola Sturgeon zapowiadała ostatnio, że Szkocja nie godzi się na wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Szefowa autonomicznego rządu zapowiadała powtórzenie niepodległościowego referendum z 2014 roku. Takie plany spotkały się jednak z jednoznaczną odpowiedzią ze strony premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona

Boris Johnson ucina temat referendum ws. niepodległości Szkocji 

Jak podaje "The Guardian", Boris Johnson napisał list do Sturgeon, w którym jasno wyraził stosunek do referendum ws. niepodległości Szkocji. 

Rząd Zjednoczonego Królestwa będzie nadal stał na straży demokratycznej decyzji mieszkańców Szkocji i obietnicy, która została im złożona. Z tego powodu nie mogę się zgodzić na żadne przekazanie uprawnień, które mogłoby prowadzić do kolejnych referendów niepodległościowych

- stwierdził Johnson w liście. 

Szef brytyjskiego skrytykował także działania Szkotów, którzy, według niego, przeznaczają pieniądze na kampanię niepodległościową, zaniedbując szkoły, szpitale oraz miejsca pracy. Takie działania powodują wieloletnią stagnację części Zjednoczonego Królestwo.

Szefowa autonomicznego rząd Szkocji odpowiada Borisowi Johnsonowi

Nicola Sturgeon odniosła się do listu Borisa Johnsona przez Twittera uznając, że taka decyzja była przewidywalna. Ponadto, Sturgeon podkreśliła, że Szkoci mają prawo decydować o własnej przyszłości i temat przeprowadzenia referendum nie został jeszcze przesądzony. 

Przypomnijmy, że w 2014 roku 55 proc. Szkotów opowiedziało się przeciwko odłączeniu się od Wielkiej Brytanii. Obecnie autonomiczny rząd motywuje projekt powtórzenia referendum w tej sprawie zmianą sytuacji politycznej, a także ostatnimi wyborami do Izby Gmin, w których Szkocka Partia Narodowa zdobyła 48 spośród 59 mandatów, które należy się Szkocji. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Boris Johnson pisze list ws. niepodległości Szkocji. "Kolejne referendum jest niemożliwe"
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 31 razy 17

  To może referendum w sprawie przeprowadzenia referendum? Jak Szkoci zdecydują w referendum że chcą referendum niepodległościowego to Johnson nie będzie miał wyboru.

  Skoro sam twierdzi że wolę wyborców wyrażoną w demokratycznych wyborach należy uszanować to musi się zgodzić na referendum. W końcu Szkoci w wyborach poparli Szkocką Partię Narodową.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 9 razy 5

  Zabawnie sie czyta wpisy polskich oszolomow nie majacych pojecia o rzeczywistosci w UK. Ani politycznej, ani ekonomicznej.......

  Ale mnostwo zakompleksionych frustratow, majacych oblakana manie wielkosci, musi zaspokoic swe ego. Kazdy sie dowartosciowuje, czuje sie lepiej..... Jak mowil niejaki Pilsudski: 'narod wspanialy, tylko ludzie k...'....

 • pies_w_studni

  Oceniono 14 razy 4

  "We can`t? Hold my whisky..."

 • Dominik Fatek

  Oceniono 18 razy 2

  borysek gasi pozar benzyna.
  Typowy populistyczny faszysta.

 • zofia.rydz

  Oceniono 2 razy 2

  Masz problem Houston...

 • tumaxer

  Oceniono 9 razy 1

  Nowy Braveheart poszukiwany.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  "Kolejne referendum jest niemożliwe". Calkiem jak w Szwajcarii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX