Terroryzm w 2018 r. kosztował światową gospodarkę 34 mld dolarów. Najgorzej było w Afganistanie

Instytut Ekonomii i Pokoju (Institute for Economics and Peace - IEP) opublikował nowy, doroczny Globalny Indeks Terroryzmu, który dotyczy 2018 roku. Z raportu wynika, że chociaż liczba ofiar na skutek działań terrorystycznych spada, to zjawisko terroryzmu wciąż jest powszechne i kosztuje globalną gospodarkę dziesiątki miliardów dolarów rocznie.

Zgodnie z danymi raportu IEP liczba zgonów z powodu działań terrorystycznych w 2018 r. spadła czwarty rok z rzędu. Po rekordowym pod tym względem roku 2014 liczba zgonów zmalała o 53 proc. Irak, wymieniany obok Afganistanu jako jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie, pierwszy raz od 2003 r. nie uzyskał tytułu kraju najbardziej dotkniętego terroryzmem. Głównym czynnikiem ograniczającym liczbę zgonów był spadek intensywności konfliktów na Bliskim Wschodzie. Swój udział miały też sukcesy wojskowe wymierzone w grupy terrorystyczne, takie jak ISIS i Boko Haram.

Terroryzm w 2018 r. kosztował światową gospodarkę 34 mld dolarów

Autorzy raportu zauważają jednak, że pomimo spadku liczby ofiar śmiertelnych, terroryzm wciąż ma znaczące skutki społeczne i ekonomiczne dla światowej gospodarki. "Chociaż intensywność terroryzmu zmalała, jego zakres się nie zmniejszył" - czytamy w raporcie IEP. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, terroryzm w roku 2018 kosztował światową gospodarkę 34 mld dolarów. Tego samego roku 71 krajów odnotowało co najmniej jedną śmierć z powodu terroryzmu. Sytuacja może się zmienić, zważywszy na pogarszającą się sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie i coraz bardziej napięte relacje między USA a Iranem, który leży dokładnie między Afganistanem a Irakiem. 

>>> Atak rakietowy Iranu na bazy USA w Iraku. To proxy war, czy światu grozi wojna i kryzys surowcowy?

Zobacz wideo

Afganistan i Irak wciąż borykają się z terroryzmem

Najgorszy wynik pod względem zjawiska terroryzmu odnotowano w Afganistanie. Mowa o ponad 7 tys. ofiarach śmiertelnych i 1,4 tys. incydentów terrorystycznych w 2018 r. W raporcie policzono też, że od 2001 r. w Afganistanie zginęło łącznie blisko 40 tys. osób. "W Afganistanie obserwowano znaczną eskalację przemocy ze względu na wzmożony bunt talibów, zwiększoną obecność Państwa Islamskiego i ciągły proces politycznego stabilizowania się" - czytamy w raporcie. Co ciekawe, zgodnie z danymi IEP talibowie wyprzedzili pod względem terroryzmu ISIS, odpowiadając za 38 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych na świecie.

Irak po 16 latach królowania w Globalnym Indeksie Terroryzmu spadł w 2018 r. na drugą pozycję. Przy jednoczesnym skoku ofiar terroryzmu w Afganistanie, w Iraku zaobserwowano 70-procentowy spadek liczby ofiar z powodu działań terrorystycznych w skali roku. Mowa o 1054 przypadkach w 2018 r. w porównaniu z 4271 rok wcześniej.

Nowa broń ma redukować ofiary cywilne

Walka z terroryzmem - szczególnie ta z użyciem sił wojskowych - wiąże się z dużym ryzykiem ofiar wśród ludności cywilnej. Część państw zaangażowanych w globalny problem terroryzmu stara się wymyślić nowoczesne, mniej inwazyjne metody walki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy linia frontu przebiega przez tereny miejskie. W maju 2019 r. Stany Zjednoczone poinformowały o skonstruowaniu nowej generacji pocisków rakietowych, które w zamyśle mają zredukować liczbę ofiar cywilnych podczas ataków wymierzonych w terrorystów. Mowa o pocisku oznaczanym symbolem R9X, zbudowanym na bazie rakiet powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire. R9X nie zawiera materiałów wybuchowych, a na kilka sekund przed uderzeniem w cel wysuwa sześć specjalnych ostrzy, które niszczą cel. Pocisk z tzw. głowicą inercyjną jest w stanie przebijać się przez zabudowania czy niszczyć pojazdy, nie pustosząc otoczenia jak konwencjonalna broń rakietowa. Jest to projekt zainicjowany w 2011 r., a jak podały amerykańskie media, pociski R9C są już w użyciu CIA i Pentagonu

Więcej o: