Greta Thunberg i Donald Trump w Davos. Będą debatować na temat zmian klimatycznych

Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego będą zmiany klimatyczne. We wtorek w Davos głos w tej sprawie zabiorą Greta Thunberg oraz Donald Trump.

Światowe Forum Ekonomiczne to coroczne spotkanie prezesów największych światowych korporacji, polityków oraz intelektualistów dotyczące spraw biznesu, rozwoju gospodarczego i wykorzystania technologii. Forum odbędzie się w szwajcarskim Davos w dniach 21-24 stycznia. Szef WEF (World Economic Forum), Klaus Schwab zapowiedział, że motywem przewodnim tegorocznego spotkania będą zmiany klimatyczne, zapewniając przy tym, że w Davos pojawią się Greta Thunberg oraz Donald Trump

Zobacz wideo

Greta Thunberg i Donald Trump w Davos. Konfrontacja opinii ws. zmian klimatycznych 

Klaus Schwab zamierza wykorzystać prestiż Światowego Forum Ekonomicznego, żeby rozpocząć w tym roku debatę na temat wpływu problemów środowiskowych na gospodarkę światową. Może być to problematyczne dla Donald Trumpa, który zdecydował, że Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia paryskiego, czym potwierdził, że zmiany klimatyczne nie należą do priorytetów w jego polityce. 

Klaus Schwab w rozmowie dla agencji AP stwierdził, że Donald Trump jest mile widziany w Davos ze względu na jego rolę w światowej polityce, podobnie jak Greta Thunberg, która wyrosła na jedną z liderek opinii ws. walki ze zmianami klimatycznymi. 

Myślę, że oba głosy są konieczne, gdyż środowisko będzie odgrywać szczególnie ważną rolę podczas tegorocznego spotkania. (...) Ostatnio zdaliśmy sobie sprawę z pilności tego tematu, ponieważ wiemy, że okno działania (ws. zmian klimatycznych) zamyka się.

- powiedział Klaus Schwab. 

Ekonomista wskazał również, że działalność Światowego Forum Ekonomicznego w temacie środowiska trwa od lat 70. XX wieku. Podczas obecnej edycji forum aż 160 projektów dotyczyć będzie klimatu. Schwab dodał również, że coraz więcej światowych korporacji dostrzega sens w walce ze zmianami klimatycznymi i rozpoczęło konkretne działania w tym kierunku. 

Więcej o: