Złe wieści dla frankowiczów. Są nowe pytania do TSUE. "Celem jest spowolnienie"

Frankowicze jeszcze kilka miesięcy temu w przyszłość spoglądali z optymizmem - październikowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dawał bowiem szansę na unieważnienie tych kredytów, które zawierały klauzule niedozwolone. Tymczasem unijny trybunał znów musi się zająć sprawą polskich kredytobiorców, bo kolejny sąd w Polsce zadał mu pytania. To może przedłużyć procesy. Tym razem górą będą banki?

>>> Zobacz także: Rząd twierdzi, że chodzi mu o zdrowie Polaków. Podatek od cukru przyniesie budżetowi całkiem spore pieniądze

Zobacz wideo

Frankowicze muszą liczyć się z przesunięciem w czasie rozstrzygnięć swoich procesów z bankami. W skrajnym przypadku nawet o 1,5 roku. Wszystko przez decyzję Sądu Okręgowego w Gdańsku, który postanowił skierować do TSUE pięć pytań prejudycjalnych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Wśród nich pojawiają się kwestie m.in. aneksu do umowy kredytowej, która "niweczy niedozwolone postępowanie umowne" oraz konieczność informowania kredytobiorców o ryzyku pozwania ze strony banku (za korzystanie latami z kapitału).

Frankowicze znów w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prawnicy komentują

Zdaniem części ekspertów istnieje ryzyko, że pomimo zeszłorocznego wyroku, który wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zadanie kolejnych pytań prejudycjalnych może doprowadzić do odraczania procesów.

Pytania sprawiają wrażenie przygotowanych przez bankowych prawników. Celem jest spowolnienie rozpatrywania spraw w sądach

- ocenia w rozmowie z "DGP" Dr Jacek Czabański, adwokat prowadzący kancelarię obsługującą frankowiczów.

Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, cytowany przez "Rzeczpospolitą" stwierdza z kolei, że "to nie bank ani jego prawnicy składają takie pytania, ale sąd".

Czytaj też: Frankowicze mogą bać się banków mniej? Przełomowe stanowisko ws. korzystania z kapitału

Jest wyrok TSUE, wątpliwości pozostają

Przypomnijmy, że w październiku zeszłego roku frankowicze  doczekali się ważnego rozstrzygnięcia, które może mieć znaczący wpływ na wynik sporu z bankami. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł bowiem, że można unieważnić całą umowę kredytu hipotecznego np. we frankach, jeśli zawiera niedozwolone klauzule. 

Zapytanie do TSUE dotyczyło sprawy państwa Dziubaków. Zaciągnęli oni w Raiffeisen Banku 40-letni kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego w listopadzie 2008 r. Okazało się jednak, że klauzula indeksacyjna w ich kredycie - mówiąca o tym, skąd bank bierze kurs do przeliczania salda kredytu i poszczególnych rat - ma charakter niedozwolony.

Na początku stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił, że umowa Dziubaków z bankiem jest nieważna. Strony mają teraz "zwrócić sobie to, co sobie nawzajem zapłaciły". Ponadto zniesiona zostanie hipoteka na nieruchomości.

Związek Banków Polskich widzi podstawy, by banki mogły pozywać frankowiczów

Styczniowy wyrok sądu procesu jednak nie kończy. Po pierwsze sprawa trafi teraz do drugiej instancji, po drugie zaś państwo Dziubakowie też muszą liczyć się z roszczeniem.

Związek Banków Polskich komentując orzeczenie TSUE ws. frankowiczów, stwierdził, że bankom przysługuje prawo do pozwania klientów za "korzystanie z kapitału".

Ze stanowiskiem ZBP nie zgodził się Rzecznik Finansowy, państwowy urząd, którego zadaniem jest m.in. reprezentowanie interesów kredytobiorców i ubezpieczonych. Zdaniem urzędu banki nie mogą domagać się, by frankowicze płacili tzw. opłatę za korzystanie z kapitału w sytuacji, gdy sąd uzna umowę za nieważną ze względu na niedozwolone klauzule. Bank zyskałby bowiem w takiej sytuacji więcej na opłacie za korzystanie z kapitału niż z samego kredytu

Frankowicze i banki w sądach. 16 tys. procesów

W sądach w całej Polsce toczy się obecnie ponad 16 tys. postępowań pomiędzy bankami a frankowiczami i kredytobiorcami, którzy zaciągnęli zobowiązania w innej walucie. Dziś za wcześnie jest stwierdzić, która ze stron częściej będzie wygrywać. Według ekspertów wyrok TSUE może jednak oznaczać dla banków koszty sięgające od 20 do nawet 80 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (152)
Złe wieści dla frankowiczów. Są nowe pytania do TSUE. "Celem jest spowolnienie"
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 26 razy 22

  Prędzej frankowicze wymrą niż banki oddadzą im nawet złotówkę. A Duduś obiecał frankowiczom że im załatwi... he he he . Mam nadzieję że frankowicze już na Długopis nie zagłosuja.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 24 razy 20

  Maliniak obiecał pomoc frankowiczom w kampanii: "To bzdura, że się nie da". Pomógł? Nie zapomnijcie przy urnach.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 21 razy 17

  I to są prawdziwi beneficjenci tych spraw. Kancelarie.
  50 tys za prowadzenie + podział zysku. ELDORADO.

 • norman67

  Oceniono 14 razy 12

  Może Duda, jakaś nowa obietnica, bo wybory tuż, tuż... Kolejne kłamstwo dla oszukanych ludzi. Panie Duda może nie wystarczyć głosów konfederatów i będzie Duda-exit

 • hajaszek

  Oceniono 13 razy 9

  Duda naobiecywał a potem rozłożył ręce i powiedział: Ja się cały czas uczę he he, potem opowiedział "dowcip" o ludożercach he he.
  A potem Polska, godnie, hańba, krzywda, zasługujemy, odzyskajmy, duma, nam się należy,
  Nie będą nam w obcym języku mówili co mamy robić.
  Zaścianku kocham Cię

 • czerski.fake

  Oceniono 18 razy 8

  z ośmiornicami to tak już jest, że trudno opanować wszystkie macki - najlepiej przyjebać z całej siły w łeb... i tak też należy postępować z banksterką.

 • klex4

  Oceniono 7 razy 7

  Duda powinien wypowiedzieć się w sprawie orzeczenie TSUE dot. frankowiczów. Nie będzie nam jakiś zagraniczny sąd mówił jak mamy orzekać tu w kraju.

 • ar.co

  Oceniono 15 razy 7

  "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł bowiem, że można unieważnić całą umowę kredytu hipotecznego np. we frankach, jeśli zawiera niedozwolone klauzule".
  I w 10 minut po unieważnieniu umowy Bank zażąda zwrotu całej kwoty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX