Podkarpacki Bank Spółdzielczy w poważnych kłopotach. Samorządy mogą stracić miliony złotych

Z powodu problemów finansowych Podkarpackiego Banku Spółdzielczego jego klienci mają od kilku dni problem z dostępem do swoich pieniędzy. Bank jest w restrukturyzacji, a kontrolę nad nim przejął Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Środki w banku ulokowane miały także samorządy. Mowa o nawet kilkudziesięciu milionach złotych, które mogą przepaść.

Jak donosi RMF24, nawet kilkadziesiąt milionów złotych mogą stracić samorządy, które miały pieniądze ulokowane w Podkarpackim Banku Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Środki od kilku dni zablokowane na kontach banku będącego od 24 stycznia pod kontrolą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), będą znów dostępne dla swoich właścicieli. Mowa o klientach indywidualnych i środkach mniejszych niż samorządowe.

Pieniądze samorządów to nawet kilkadziesiąt milionów złotych, należących do 34 urzędów. Problem w tym, że pieniądze samorządów nie są objęte gwarancją bankową, a to, co dotychczas udało się zabezpieczyć, to raptem 57 proc. środków należących do samorządów.

>>> Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Problemy Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku popadł w poważne kłopoty finansowe, w związku z czym BFG zdecydował się na rozpoczęcie restrukturyzacji instytucji. 17 stycznia BFG przejął kontrolę nad bankiem, którego dług szacuje się na 182 mln zł. Klienci banku na kilka dni stracili dostęp do swoich kont i środków.

Obsługa klientów PBS, ze względu na techniczne wymogi związane z przeniesieniem działalności do Banku Nowego BFG S.A., zostaje czasowo zawieszona. Oznacza to przerwę techniczną w serwisach bankowości internetowej i mobilnej, oraz w oddziałach banku. Nie będą też działać karty i bankomaty PBS. Wznowienie obsługi klientów planowane jest na wtorek 21 stycznia 2020 r.

- podał w komunikacie BFG.

Mowa o 88 tys. kont osobistych oraz 8 tys. firm, które zdecydowały się powierzyć środki bankowi. BFG zabezpieczył konta indywidualne, do których klienci po kilkudniowej przerwie uzyskają na nowo dostęp 21 stycznia.

Więcej o:
Komentarze (56)
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w poważnych kłopotach. Samorządy mogą stracić miliony złotych
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 36 razy 32

  Że tak się zapytam.
  A kto jest zarządzie banku?
  Hm...
  Niech zgadnę.
  Może sam Bierecki (ten od SKOK-ów)?
  W każdym razie śmiem twierdzić, że ludzie bezpośrednio powiązani z PiS-em.
  Na jedno wychodzi.

 • kingaps

  Oceniono 26 razy 26

  Ludzie spokojnie, to wina Tuska.

  185 mln z banku spółdzielczego, 15 mln z CBA i już jest 200 mln. Jeszcze kilka takich skoków i za gotówkę wybudujemy 2 wieże.

 • optymistaa43

  Oceniono 26 razy 26

  Prezes z nadania PiS mial za zadanie rozwalic samorzady i zrobil to bardzo dokladnie.A wy tepaki podkarpackie dalej na nich oddajecie glosy,makabra.

 • zd46

  Oceniono 23 razy 23

  Halo, "alfa" idę po twoje pieniadze, pakuj walizki ,Mateusz z Andrzejem

 • swru

  Oceniono 26 razy 20

  Pisiory ssfingowały ustawkę, chodzi o ukaranie Sanoka gdzie pogoniono w wyborach pisiego burmistrza. Pisiorstwo ma coraz potężniejsze macki i jest w zasadzie bezkarne. Sędziowie na Podkarpaciu zastraszeni ,prokuratorzy to pisiorowe aparatczyki. To województwo jest stracone

 • kwantax

  Oceniono 21 razy 17

  Sanok. Matecznik pisbolszewii. Za co się pisbolszewicy nie złapią - wszystko s-PiS-ią

 • swru

  Oceniono 19 razy 17

  A Pinokio zachęcał do lokowania w polskich bankach, he he he. Niech teraz pisomatolek pomoże jak był taki mądry. Czekać aż padnie PKO BP, też ludzi wykiwają

 • roz_mak

  Oceniono 22 razy 16

  podkarpacki ?? nie jestem zdziwiony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX