Premier Morawiecki przywiezie z Tokio kontrakty na 5-7 mld zł? "Japonia partnerem strategicznym"

Premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w Japonii z dwudniową wizytą, zapowiedział przyciągnięcie do Polski nowych inwestorów z kraju Kwitnącej Wiśni. Firma Toshiba Carrier Corporation ogłosiła otworzenie w tym roku w Gnieźnie pierwszego europejskiego zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego. Wartość inwestycji ma przekroczyć 100 mln zł.

>>> Zobacz także: Zmiany klimatyczne Polsce niestraszne? Premier Mateusz Morawiecki o klimacie: Tradycyjna energetyka jeszcze długo będzie ważna

Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki, który przebywa z oficjalną wizytąJaponii na zaproszenie Shinzo Abe, szefa japońskiego rządu, wyraził przekonanie, iż uda mu się przekonać do Polski japońskich przedsiębiorców. "Po tych rozmowach dzisiejszych jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld złotych, dodatkowe tysiące miejsc pracy” - mówił podczas spotkania z polskimi dziennikarzami.

Premier Mateusz Morawiecki: Japonia żyła w cieniu Rosji

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki zdołał też znaleźć w historii Polski i Japonii wspólne odniesienia.

Cieszę się, że Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w rejonie Azji i Pacyfiku, partnerem absolutnie strategicznym. Bo podobnie jak Polska przez przez ostatnie lata, wieki żyła w cieniu Rosji.

- stwierdził szef polskiego rządu.

Dziś na pewno dużym wyzwaniem dla Japonii jest rosnąca potęga Chin, ale także Rosja. A więc patrząc na geopolitykę z tego punktu widzenia, na politykę Chin, Jedwabny Szlak, na sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, jak ma Japonia i Polska, widać wyraźnie, że jakkolwiek jesteśmy od siebie daleko, to dużo nas łączy.

- dodał premier.

Podczas wizyty polskiego polityka w Japonii zorganizowano seminaria dotyczące inwestycji bezpośrednich, infrastruktury i energetyki. Premier Mateusz Morawiecki jest przekonany, że rozmowy z lokalnymi biznesmenami przełożą się na konkretne kontrakty.

Toshiba buduje fabrykę pod Gnieznem. Pierwsza taka w Europie

Prezes japońskiego koncernu Toshiba Carrier  - w obecności premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował o inwestycji, która jeszcze w tym roku zostanie zrealizowana w Gnieźnie. Chodzi o 100 mln złotych, które zostanie zainwestowanych w stworzenie pierwszego w Europie zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego tego koncernu.

Inwestycja będzie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W nowej fabryce powstawać będą m.in. klimatyzatory.

Czytaj też: Zrównoważony budżet to kreatywna księgowość. Morawiecki poupychał deficyt po kątach

Toshiba Carrier Corporation (TCC) - to joint venture amerykańskiej firmy Carrier Corporation oraz japońskiej Toshiba Corporation.