Polska i Japonia chcą wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy. Polacy zapewnią infrastrukturę

Polska i Japonia będą przez najbliższe lata współpracować ws. budowy wysokotemperaturowego reaktora jądrowego. O wszystkim zainteresowane strony poinformowały podczas wizyty Mateusza Morawieckiego w Azji, ale na razie szczegóły kooperacji są nieznane.

Polska zaczyna rozwijać sektor energetyki jądrowej. Współpraca na linii Polska - Japonia ma trwać kilkanaście lat. Nasza strona zapewni infrastrukturę do zbudowania i utrzymania elektrowni, natomiast Japończycy technologię. Efektem współpracy ma być powstanie wysokotemperaturowego reaktora jądrowego HTR, który będzie mógł być sprzedawany do innych krajów.

Polska i Japonia wybudują reaktor jądrowy

Do rozmów w tym temacie doszło podczas wizyty premiera RP Mateusza Morawieckiego w Japonii. Towarzyszący mu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna powiedział, że rozmowy pomiędzy obiema stronami w tym temacie trwały kilka lat. Dodał również, że moc reaktora jądrowego wynosić będzie ok. 200 megawatów, a samo urządzenie spełniać będzie wymagania polskiego przemysłu, ale będzie także bezpieczny dla otoczenia. 

Podczas spotkania wypowiedział się również Hiroshi Kajiyama, japoński minister gospodarki i przemysłu.

Mam głęboką nadzieję, że japońska technologia i know how, dotyczący budowy i utrzymania elektrowni jądrowej, zostanie wykorzystany przy realizacji reaktora jądrowego w Polsce.

- stwierdził szef gospodarki azjatyckiego kraju. Kaijyama zdradził też, że w Japonii szkolonych było tysiąc osób z Polski w temacie obsługi reaktorów jądrowych. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się realne prace na projektem, nie mówiąc o ich końcu. W sprawie realizacji projektu porozumiały się Centrum Badań Jądrowych oraz japońskie Centrum Energii Jądrowej.

>>> Dowiedz się więcej: Michał Sołowow chce budować reaktor jądrowy. Ministerstwo Energii: nie powstał choćby prototyp

Więcej o:
Komentarze (189)
Polska i Japonia chcą wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy. Polacy zapewnią infrastrukturę
Zaloguj się
 • spam_box

  Oceniono 51 razy 33

  Japonia daje naukowców, finansowanie, Polska zapewnia ochronę modlitewną przed katastrofą.

 • cysiowps

  Oceniono 30 razy 20

  Rozumiem że to maleństwo ma służyć na potrzeby nauki, a nie energetyki ?
  Bo 200 MW to przy choćby Elektrowni Bełchatów 5102 MW) albo przy francuskich elektrowniach atomowych w Paluel – 5320 MW albo Gravelines – 5460 MW albo Cattenom Nuclear Power Plant – 5200 MW,
  to jakiś kopciuszek bez większego znaczenia dla energetyki.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 28 razy 16

  A ile to będzie kosztować ???? Czy mamy na to pieniądze ????
  KOLEJNA ŚCIEMA, KTÓRA BĘDZIE POWTARZANA DO ZNUDZENIA W WYSTĄPIENIACH DUDY ...

 • 0apud0

  Oceniono 23 razy 15

  "Polska zaczyna rozwijać sektor energetyki jądrowej"

  Jako pierwsi w historii rozwijamy sektor, którego jeszcze nie mamy #dobrazmiana

 • tempa-dzida2

  Oceniono 22 razy 14

  "... na razie szczegóły kooperacji są nieznane".
  TAKA JEST PRAWDA !!!!!!

 • juz_cichutko

  Oceniono 14 razy 12

  Przypominam, że w 2020 miała ruszyć budowa pierwszego bloku. A spółka PGE EJ1, która miała do tego doprowadzić, od 2010 ma prezesa, wiceprezesa, zarząd... i oni sobie te 10 lat pobierają wynagrodzenie. Efektów żadnych, nawet miejsca nie ma wybranego.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 15 razy 11

  Do bani. Nic z tego nie wyjdzie. Reaktor HTR nie pracuje na rosyjskim węglu. Skrajnie prokremlowski rząd Kaczyńskiego wycofa się po cichu z tego projektu po odtrąbieniu sukcesu przez TVP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX