Polska i Japonia chcą wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy. Polacy zapewnią infrastrukturę

Polska i Japonia będą przez najbliższe lata współpracować ws. budowy wysokotemperaturowego reaktora jądrowego. O wszystkim zainteresowane strony poinformowały podczas wizyty Mateusza Morawieckiego w Azji, ale na razie szczegóły kooperacji są nieznane.
Zobacz wideo

Polska zaczyna rozwijać sektor energetyki jądrowej. Współpraca na linii Polska - Japonia ma trwać kilkanaście lat. Nasza strona zapewni infrastrukturę do zbudowania i utrzymania elektrowni, natomiast Japończycy technologię. Efektem współpracy ma być powstanie wysokotemperaturowego reaktora jądrowego HTR, który będzie mógł być sprzedawany do innych krajów.

Polska i Japonia wybudują reaktor jądrowy

Do rozmów w tym temacie doszło podczas wizyty premiera RP Mateusza Morawieckiego w Japonii. Towarzyszący mu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna powiedział, że rozmowy pomiędzy obiema stronami w tym temacie trwały kilka lat. Dodał również, że moc reaktora jądrowego wynosić będzie ok. 200 megawatów, a samo urządzenie spełniać będzie wymagania polskiego przemysłu, ale będzie także bezpieczny dla otoczenia. 

Podczas spotkania wypowiedział się również Hiroshi Kajiyama, japoński minister gospodarki i przemysłu.

Mam głęboką nadzieję, że japońska technologia i know how, dotyczący budowy i utrzymania elektrowni jądrowej, zostanie wykorzystany przy realizacji reaktora jądrowego w Polsce.

- stwierdził szef gospodarki azjatyckiego kraju. Kaijyama zdradził też, że w Japonii szkolonych było tysiąc osób z Polski w temacie obsługi reaktorów jądrowych. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się realne prace na projektem, nie mówiąc o ich końcu. W sprawie realizacji projektu porozumiały się Centrum Badań Jądrowych oraz japońskie Centrum Energii Jądrowej.

>>> Dowiedz się więcej: Michał Sołowow chce budować reaktor jądrowy. Ministerstwo Energii: nie powstał choćby prototyp

Więcej o: