Mały ZUS Plus już od 1 lutego. Kogo dotyczy ulga? Jak z niej skorzystać?

Mały ZUS Plus wchodzi w życie wraz z początkiem lutego. Dzięki nowelizacji przepisów aż 320 tys. przedsiębiorców będzie opłacać niższe składki. Jaki jest nowy próg dochodów oraz do kiedy mija czas na składanie wniosków?

Mały ZUS został wprowadzony w ubiegłym roku. Dzięki przepisom ponad 180 tys. małych przedsiębiorców (roczny dochód poniżej 63 tys. zł rocznie) mogło rozliczać się z ZUS-em poprzez obliczanie składek na podstawie osiąganych przez nich dochodów. Podczas wyborów PIS obiecał rozszerzyć przepis, wprowadzając mały ZUS-u Plus, dzięki któremu zwiększy się grono przedsiębiorców mogących rozliczać się z Zakładem na korzystnych warunkach. PiS obietnicę zrealizował, przyjmując ustawę 11 grudnia ubiegłego roku. Nowelizacja wchodzi w życie ostatecznie 1 lutego 2020 roku, czyli już za 10 dni.

Zobacz wideo

Mały ZUS Plus już za 10 dni. Co zmieniają przepisy?

Zgodnie z nowymi przepisami z korzystnego obliczania składek ZUS skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy w skali roku osiągnęli maksymalnie 120 tys. zł rocznie przychodów, a przy tym miesięczny dochód nie może przekroczyć 6 tys. miesięcznie. Dzięki temu liczba przedsiębiorców zwiększy się z 180 tys. do 320 tys. przedsiębiorców. 

Dzięki rozszerzeniu dotychczasowego Małego ZUS-u, każdego miesiąca zaoszczędzą oni średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

- tłumaczyła Jadwiga Emiliewicz w rządowym komunikacie dotyczącym Małego ZUS-u. 

Mały ZUS Plus. Kiedy mijają terminy składania wniosków? 

Przedsiębiorcy korzystający w styczniu z Małego ZUS-u wraz z początkiem kolejnego miesiąca będą opłacać składki zgodnie z nowymi przepisami, gdyż zmienia się próg osiąganych dochodów, a nie wewnętrzne zasady funkcjonowania programu. Do znowelizowanego Małego ZUS-u Plus będą oni wpisani automatycznie. Termin składania wniosków dla nowych przedsiębiorców rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 29 lutego 2020 roku

Więcej o: