W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od czasów Gierka. Rynek nieruchomości jednak wciąż nienasycony

W ostatnich latach polski rynek nieruchomości mocno się rozrósł. W 2019 roku w Polsce rozpoczęto budowę prawie 250 tysięcy mieszkań. Nie wpływa to jednak na obniżkę cen, które są coraz wyższe.

Era Edwarda Gierka nierozerwalnie kojarzy się budowaniem bardzo dużej liczby mieszkań. Bardzo prawdopodobne, że obecne czasy również będą budzić podobne skojarzenia. Według danych GUS w 2019 roku rozpoczęto budowę 237 tys. mieszkań, co jest rekordem od czasów transformacji, czyli od 1989 roku.

Zobacz wideo

Polacy budują rekordowo dużo mieszkań. Rynek nieruchomości wciąż pozostaje nienasycony

Rozpoczęcie budowy blisko ćwierć miliona mieszkań robi większe wrażenie w porównaniu z wynikami w tym aspekcie w minionych w latach. Względem 2018 roku to wzrost o 7 proc. natomiast w porównaniu do 2008 roku i pierwszego mieszkaniowego boom aż o 22 proc. W podobnym sposób kształtują się dane dotyczące liczby ukończonych mieszkań. W minionych 12 miesiącach oddano bowiem do użytku 207,2 tysięcy nieruchomości, co jest wzrostem aż o 12 proc. w porównaniu do 2018 roku. Nic nie wskazuje, że w najbliższej przyszłości dojdzie do zmiany tej trendu, bo wydano również rekordowo dużo pozwoleń na budowę (268,5 tysięcy). 

Zanosi się wręcz na to, kolejne rekordy będą bite w kolejnych latach, gdyż zgodnie z wyliczeniami HRE Investments brakuje co najmniej 2,1 mln lokali. Eksperci nie biorą przy tym pod uwagę faktu, że w ostatnich latach napłynęła do Polski spora liczba emigrantów. 

Nie jest to jednak boom bez pokrycia. Deweloperzy budują nowe mieszkania dlatego, że chętnych na własne "M" wciąż nie brakuje. Popyt na nieruchomości wynika wprost z poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków i tego, że mieszkań jest "nad Wisłą" po prostu za mało

- komentuje obecną sytuację na rynku mieszkaniowym Bartosz Turek z HRE Investments. 

Analityk zwraca uwagę, że sukces pod względem budowanych nieruchomości należy tym bardziej docenić, że powstają one w dużo lepszym standardzie aniżeli we wcześniejszych czasach. Ponadto, coraz częściej na rynku pojawiają się trudności z pozyskiwaniem działek. 

Więcej o: