W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od czasów Gierka. Rynek nieruchomości jednak wciąż nienasycony

W ostatnich latach polski rynek nieruchomości mocno się rozrósł. W 2019 roku w Polsce rozpoczęto budowę prawie 250 tysięcy mieszkań. Nie wpływa to jednak na obniżkę cen, które są coraz wyższe.

Era Edwarda Gierka nierozerwalnie kojarzy się budowaniem bardzo dużej liczby mieszkań. Bardzo prawdopodobne, że obecne czasy również będą budzić podobne skojarzenia. Według danych GUS w 2019 roku rozpoczęto budowę 237 tys. mieszkań, co jest rekordem od czasów transformacji, czyli od 1989 roku.

Zobacz wideo

Polacy budują rekordowo dużo mieszkań. Rynek nieruchomości wciąż pozostaje nienasycony

Rozpoczęcie budowy blisko ćwierć miliona mieszkań robi większe wrażenie w porównaniu z wynikami w tym aspekcie w minionych w latach. Względem 2018 roku to wzrost o 7 proc. natomiast w porównaniu do 2008 roku i pierwszego mieszkaniowego boom aż o 22 proc. W podobnym sposób kształtują się dane dotyczące liczby ukończonych mieszkań. W minionych 12 miesiącach oddano bowiem do użytku 207,2 tysięcy nieruchomości, co jest wzrostem aż o 12 proc. w porównaniu do 2018 roku. Nic nie wskazuje, że w najbliższej przyszłości dojdzie do zmiany tej trendu, bo wydano również rekordowo dużo pozwoleń na budowę (268,5 tysięcy). 

Zanosi się wręcz na to, kolejne rekordy będą bite w kolejnych latach, gdyż zgodnie z wyliczeniami HRE Investments brakuje co najmniej 2,1 mln lokali. Eksperci nie biorą przy tym pod uwagę faktu, że w ostatnich latach napłynęła do Polski spora liczba emigrantów. 

Nie jest to jednak boom bez pokrycia. Deweloperzy budują nowe mieszkania dlatego, że chętnych na własne "M" wciąż nie brakuje. Popyt na nieruchomości wynika wprost z poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków i tego, że mieszkań jest "nad Wisłą" po prostu za mało

- komentuje obecną sytuację na rynku mieszkaniowym Bartosz Turek z HRE Investments. 

Analityk zwraca uwagę, że sukces pod względem budowanych nieruchomości należy tym bardziej docenić, że powstają one w dużo lepszym standardzie aniżeli we wcześniejszych czasach. Ponadto, coraz częściej na rynku pojawiają się trudności z pozyskiwaniem działek. 

Więcej o:
Komentarze (24)
W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od czasów Gierka. Rynek nieruchomości jednak wciąż nienasycony
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 2

  Nie należy porównywać tych epok. Za Gierka wcześniej zawierano małżeństwa i płodzono więcej dzieci, zatem był popyt na mieszkania z 3 pokojami. Dziś jest więcej singli, którym wystarcza kawalerka a do tego ludzie częściej zmieniają pracę i mieszkają w wynajętych.

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 2

  Za Gierka rodziło się 700tys dzieci, teraz 300tys.

  Do tego mieszkania zbudowane od tego czasu nie zniknęły - cały czas stoją...

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  Porównywaczom epok sugeruję pogłębienie tematu.
  Przykładowo, ile kosztowały pomarańcze za Gierka, a ile teraz.
  Pomarańcze? Gdzie tam! Porównajmy ceny CEBULI i truskawek.
  Ceny cebuli pamiętam z artykułu sprzed bodaj 10 lat, kiedy to średnia pensja po denominacji zrównała się ze średnią pensją z czasów Gierka. Cebula kosztowała 20zł/kg. Grejpfruty ponad 90zł/kg. Podobnie szynka. Urządzeń technicznych celowo nie wymieniam. Dane do wyszukania.
  Coś jeszcze?

 • secondradoslaw

  Oceniono 3 razy 1

  Co t oznaczy nienasycony? W takim 3M jest mieszkan w pyte, deweloperka daje upusty, nawet na wtornym rynku jest tego do wyboru do koloru.
  Kto i po co sieje te propagande ? Ciekawe.

 • bobbyaxelrod

  Oceniono 7 razy 1

  Zwracam się z uprzejmą prośbą o zmianę tytułu na stronie głównej i usunięcie obrzydliwego rusycyzmu: "pobudowali". Szto eta? "Postroili" tawariszcz żurnalist???

 • ankarara

  0

  Jest dużo chętnych na nowe domy, mieszkania. Dużo ludzi wybiera okolice Warszawy, spokojniej, z mężem mamy takie prace, że w zasadzie większość możemy robić w domu, a jednak jak trzeba wpaść do biura to dobrze mieszkać w miarę blisko żeby dojechać, dlatego chcemy kupić coś pod Warszawą. Ożarów Mazowiecki mi dużo osób poleca, niezłe opinie słyszałam o home premium, oni segmenty budują. Taki segment to fajna sprawa, bo ma się w zasadzie oddzielny dom, ogródek i dużo więcej przestrzeni i swobody niż w mieszkając w bloku.

 • mere_terre

  0

  nad Odrą też jest mało

 • rodziu81

  Oceniono 4 razy 0

  A ktos tu placze ze inflacja, ze nie stac nas na co raz wiecej, a tu prosze.. mieszkania schodza na pniu mimo wzrostu cen +20% r/r

 • Tomcio Paluch

  Oceniono 1 raz -1

  Brak działek? Polska to nie Singapur. Ci naganianiacze zajmujący się rynkami nieruchomości powinni przestać brać ludzi za idiotow. Podaż i ceny nie będą rosły wiecznie bo portfele Polaków nie są z gumy. Ostatnia korekta była 12 lat temu i nie sądzę by na następną długo było czekać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX