KNF ukarał byłych właścicieli sieci Alma. Muszą zapłacić łącznie 180 tys. zł. Mogło być gorzej

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), bazując na ustawie o ofercie publicznej i spółkach publicznych nałożyła karę finansową na Jerzego Mazgaja i Mariusza Wojdona, byłych członków zarządu sieci Alma. Ukarani muszą oddać w sumie 180 tys. zł.

Jerzy Mazgaj, były prezes sieci Alma, musi decyzją KNF zapłacić 100 tys. zł kary. Mariusz Wojdon, który w tym samym czasie pełnił funkcję wiceprezesa, ma do zapłacenia 80 tys. zł. Wydanie decyzji jest konsekwencją uprzedniego ukarania spółki za rażące naruszenia prawa decyzją Komisji z 12 lutego 2019 r.

Według Komisji spółka publiczna rażąco naruszyła obowiązki informacyjne wynikające z art. 56 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej, ponieważ nie ujawniła w skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2016 roku oraz skróconym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2016 roku: występowania istotnych niepewności dotyczących zdarzeń lub okoliczności, które mogą nasuwać poważne wątpliwości co do zdolności jednostki do kontynuowania działalności; rzetelnych i kompletnych informacji związanych z ryzykiem płynności

- podała KNF w komunikacie.

KNF: Alma nie zawarła w raportach finansowych szczegółowych informacji

Według KNF zarząd Alma Market miał wiedzę o okolicznościach, które mogły wpłynąć na zdolność do kontynuowania działalności przez spółkę. W sprawozdaniach finansowych ujawniono pogłębiającą się skonsolidowaną stratę netto z działalności kontynuowanej oraz stan zobowiązań krótkoterminowych zarówno skonsolidowanych, jak jednostkowych, które znacznie przekraczały stan krótkoterminowych należności. Jak podała KNF, skonsolidowane zobowiązania krótkoterminowe stanowiły około 293 proc. wartości skonsolidowanych należności krótkoterminowych, a zobowiązania krótkoterminowe stanowiły około 907 proc. wartości należności krótkoterminowych.

>>> To jeden z najważniejszych urzędów w państwie. Jak działa KNF?

Zobacz wideo

Wydając decyzję o ukaraniu KNF zwróciła także uwagę na to, że Alma nie zawarła w raportach finansowych szczegółowych "informacji związanych z ryzykiem płynności". To, zdaniem Komisji, stanowiło "rażące naruszenie przepisów ustawy o ofercie" i wystawiało inwestorów na zbytnie ryzyko.

Nienależyte wykonywanie przez emitentów obowiązków informacyjnych związanych z publikacją raportów okresowych godzi w dobro szczególnie chronione, jakim jest interes uczestników rynku kapitałowego oraz bezpieczeństwo i przejrzystość rynku kapitałowego

- podsumowała KNF.

Wymierzona kara nie jest symboliczna, ale warto podkreślić, że mogło być gorzej. Maksymalny wymiar administracyjnej kary pieniężnej, jaki mógł zostać nałożony na każdego z ukaranych wynosił 1 000 000 zł.

Alma na równi pochyłej

Problemy sieci Alma zaczęły się ponad 3 lata temu. We wrześniu 2016 r. spółka złożyła wniosek o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego (w międzyczasie zamykano kolejne sklepy), a w październiku zamknięto sklep internetowy i poinformowano o zakończeniu programu lojalnościowego. Później było tylko gorzej. Płacone z opóźnieniem pensje wywołały protesty pracowników. Spółkę próbowano ratować, ale ostatecznie sąd w listopadzie przypieczętował los Alma Market ogłaszając jej upadłość.

Więcej o:
Komentarze (9)
KNF ukarał byłych właścicieli sieci Alma. Muszą zapłacić łącznie 180 tys. zł
Zaloguj się
 • nowyemeryt

  Oceniono 2 razy 2

  Ja się pytam KNF , gdzie są kary dla GETBACK ??
  Straty ok 2,5 mld!!
  Czym zajmuje się CBA !
  Czym zajmują się dyletanci Ziobro i Kamiński!!!

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 1

  100 tys zl kary wobec 485 milionow zlotych ktore ma Mazgaj to faktycznie noz w plecy, a pracownicy Almy dalej szukaja swoich pensji a pieniazki na Kajmanch.

 • markowski222

  0

  Kara jest śmiesznie niska

 • Kazimierz Orszulak

  Oceniono 6 razy 0

  Dostawcy ,towarow do sieci marketow;Alma,ponieslimilionowe straty ,pracownicy stracili prace i nie wiadomo czy wszyscy,,otrzymali zalegle wynagrodzenie. ,a teraz po trzech latach od upadku ,KNF;naklada na bylych prezesow ,bardzo niska kare w wysokosci; 180,tyszl!!!!!To smieszne, lub z'art !!!????? A pan prezes byl rezydentem ksiestwa;Monako ,a jego majatek byl obliczany nakilkaset milionow,przez tygodnik;Wprost" !!!!!!!Bo byl na liscie;100 najbogatszych polakow .Podobno zalozyl ,agencje ochrony;Perfekcja"_A w USA ,odpowiednik polskiego urzedu knf ,nakladal kary idace w setki miln dolarow ,az do mild dolarow ,na banki amerykanskie izagraniczne np;Deutsche Bank!!!!!!A takze amerykanski odpowiedik ,polskiego ,;UOKiK ,nalozyl kary w setki miln dolarow na firmy farmaceutyczne szwajcarskie ,niemiecki ,za tzw zmowe cenowa!!!!!!A koncern nimiecki Volswagen ,nalozyl ponad 10 mild dolarow kary !!!!!!!!!!A w Polsce firmy zagraniczne ,nie tylko nie placa zadnych podatkow ,to jeszcze robia rozne przekrety i oszustwa podatkowe,bo polskie urzedy ich nie kontroluja ,ani nie ruszaja ,wiec oni sa bezkarni !!!!!Pamietam ,ponad 5 lat temu jak amerykanski bank Goldmansachs ,spekulowal kursem zlotego na gieldzie ,aby natym zarobic!!!!!A premier Tusk na to ,co Polska ,moze z tym zrobic???odpowiedzial, ze nic bo jestesmy za malym graczem !!!!A bank ten zarabial w Polsce grube miln dolarow ,jako doradce przy prywatyzacji najwiekszych panstwowych firm!!!!!!Jaki kraj taki nadzor finansowy nad rynkiem ,oraz takie niskie kary !!!! Kilka lat temu amerykanski koncern komputerowy ;Hewlet/Packard dal lapowke dyrektorowi w MSWiA i nie poniosl w Polsce za to zadnej kary !!!!!!! A zamiast tego mieli zaplacic miln dolarow kary w USA ??????!!!!!!!!Dlaczegu tutaj w kraju odpowiedni urzad nie nalozyl na te firme z USA ,zadnej kary finansowej ????????Sfustrowany.

 • annx78

  Oceniono 2 razy -2

  Wynik? Do mnie też przyszli, - patrzyli sobie sami na co nie ma wytłumaczeń.

  Zostawiłem im za 10 Komornika, - wygrana z ich OC w jednej chwili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX