Brexit. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki Izby Lordów ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Brytyjscy posłowie odrzucili wszystkie poprawki Izby Lordów do ustawy brexitowej. Członkowie izby wyższej próbowali m.in. zmienić zasady rejestracji unijnych imigrantów, lecz w Izbie Gmin rząd Borisa Johnsona ma zdecydowaną większość. Posłowie przywrócili więc projektowi pierwotną formę. Zgodnie z tradycją, Izba Wyższa zrezygnowała ze sprzeciwu i dała prawu zielone światło.

Posłowie sprzeciwili się m.in. propozycji lordów, by imigranci z Polski lub Bułgarii, którzy zarejestrowali się w Office - obowiązkowym brexitowym systemie - otrzymali na koniec namacalny dokument, a nie tylko cyfrowe potwierdzenie dostępne w internecie. Stanowisko rządu pozostaje w tej sprawie niezmienne.

Status cyfrowy jest bezpieczniejszy niż jakikolwiek namacalny dokument. Każdy dostaje też e-mail z potwierdzeniem otrzymania statusu, gdzie znajdzie internetowy kod

- podkreślał w Izbie Gmin minister ds. brexitu Stephen Barclay.

Z kolei wiceszef MSW Brandon Lewis zapewniał w zeszłym tygodniu w rozmowie z Polskim Radiem, że "pracodawcom ten system powinien się spodobać właśnie dzięki swej przystępności".

Imigranci mają wątpliwości

Brak namacalnego potwierdzenia statusu budzi jednak wątpliwości wielu organizacji zrzeszających imigrantów. O swoich obawach mówił w Izbie Gmin Philipa Whitford, reprezentująca Szkocką Partię Narodową.

Nie myśli się o osobach starszych, chorujących, ani o osobach w domach opiekach. Niedobrze, że w ich przypadku istnieje choć cień wątpliwości

- powiedziała posłanka Whitford.

Po tym, jak posłowie odrzucili wszystkie pięć poprawek przyjętych przez Izbę Lordów, projekt powinien wrócić do izby wyższej. W Zjednoczonym Królestwie prawo uchwalane jest bowiem na drodze konsensusu pomiędzy izbami. W praktyce jednak w podobnych sytuacjach Izba Lordów, niewybierana demokratycznie, ma słabszą legitymację i po pewnym czasie wycofuje się ze sprzeciwu.

>>> Danuty Hübner o brexicie: ten błąd będzie przez lata odczuwany

Zobacz wideo

Ustawa pozwala na przeniesienie do brytyjskiego prawa postanowień projektu umowy brexitowej, zawartej z Unią Europejską. Daje też rządowi pozwolenie na ratyfikację ostatecznego kształtu porozumienia. Teraz prawo czeka już tylko na podpis królowej Elżbiety II, co jest formalnością. Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię Europejską z końcem stycznia 2020 r.

Więcej o:
Komentarze (14)
Brexit. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki Izby Lordów ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
Zaloguj się
 • normalny1977

  Oceniono 7 razy 7

  No to zaczynamy rozpad Wielkiej Brytani na Małą Bretanię, Szkocję i połączenie Irlandii. Będzie się działo.

 • vincent33

  Oceniono 6 razy 4

  prędzej czy później ten brexit rozpieprzy się o granicę z Irlandią
  jeżeli ją naprawdę zrobia to będą mieli przeyebane , pomijając już inne problemy
  jeżeli jej nie zrobią to realnie nie będzie brexitu

 • ryyys

  Oceniono 6 razy 4

  "Zwrot w sprawie brexitu. Zdecyduje królowa" - taki tytuł znajdziecie na WP. Czy można to przebić?

 • abc44

  Oceniono 7 razy 3

  mowia, ze jak Bog chce kogos ukarac to mu rozum odbiera

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy 2

  Z bogiem. To są ostatnie dni Wielkiej Brytanii, która wkrótce stanie się Małą Anglią. Szkocja wreszcie będzie wolna od angielskiej okupacji, a Irlandia się zjednoczy.

 • fakie

  0

  Jednorożce musza być już wiec w drodze, jeśli maja zdążyć na czas. Widział ktoś już ?;)

 • cichwoda

  0

  czy mieszkańcy ziem uzyskanych i Warszawy mają status imigranta?

 • chimi-churi

  Oceniono 2 razy 0

  „Posłowie sprzeciwili się m.in. propozycji lordów, by imigranci z Polski lub Bułgarii, którzy zarejestrowali się w Office - obowiązkowym brexitowym systemie - otrzymali na koniec namacalny dokument, a nie tylko cyfrowe potwierdzenie dostępne w internecie. „
  Dziewczyny co wy piszecie????

 • hunkyyankee

  Oceniono 2 razy 0

  Katoliccy terroryści z IRA zacierają rączki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX