500 plus zmieni się w 600 plus? Tajemnicza wypowiedź ministra. "Trzeba być cierpliwym"

Jest szansa na to, że program 500 plus zostanie w bliżej nie znanej przyszłości zmieniony. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej o szczegółach mówić nie chce, stwierdza jednak, że podwyżki świadczenia nie można wykluczyć.

>>> Zobacz także: Samochody hybrydowe stały się właśnie tańsze. Można zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

500 plus, jeden z najważniejszych programów rządu, może się wkrótce zmienić. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z "Super Expressem" pozostał tajemniczy. Pytany o to, czy 500 plus zmieni się w 600 plus udzielił odpowiedzi, którą można odczytać jednak jako sugestię zwiększenia świadczenia.

Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym

- powiedział Stanisław Szwed cytowany przez Radio ZET.

Inflacja "zjada" pieniądze Polaków. 500 plus wyniesie realnie 440 zł?

Dziennik spytał o komentarz ekonomistę Marka Zubera. A ten przyznał, że "500 złotych to już nie jest to samo co było w 2016 roku", kiedy program wprowadzano.

Powodów tej sytuacji jest wiele, najbardziej oczywisty, który się nasuwa to inflacja. Jak wyliczył Mikołaj Fidziński z Next Gazeta.pl gdyby dziś rząd postanowił, że chce, aby beneficjenci 500 plus nie odczuwali wzrostu cen od kwietnia 2016 r. - a więc aby (bazując na głównym wskaźniku inflacji) dzisiejsze świadczenie było realnie warte tyle samo, co 500 zł niespełna cztery lata temu - należałoby podnieść kwotę świadczenia do ok. 539 zł.

Czytaj też: 500 plus. Ułatwienie w programie w 2020 roku. Do kiedy wniosek na pierwsze dziecko?

Jeśli jednak pod uwagę wziąć dłuższą perspektywę czasową to okaże się - w oparciu o dane NBP - że na koniec 2021 r. 500 plus z początków tego programu będzie warte "tylko" 440 zł.

Zrównoważony budżet może tego nie wytrzymać

Wizja podniesienia jednego z najważniejszych w Polsce świadczeń wydaje się kusząca, pamiętać trzeba jednak o tym, że wyższy wydatek musiałby znaleźć pokrycie w budżecie. A koszty programu w tym roku wzrosły. Po objęciu świadczeniem pierwszego dziecka kosztuje on już 41,2 mld zł. Względem roku 2019 wzrost wydatków jest spory - wynosi 9 mld zł.

Dochody budżetu państwa w 2020 r. mają wynieść ok. 435,3 mld zł, dokładnie tyle samo, co wydatki. Przynajmniej na papierze wszystko się więc bilansuje. Ta finansowa konstrukcja utrzymuje się jednak wyłącznie dzięki sztuczkom księgowym. Takim jak pożyczanie pieniędzy na trzynaste emerytury z ZUS. Rząd wykorzystując środki z funduszy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może liczący ok. 10 mld zł wydatek ukryć. Podobnych zabiegów rząd zastosował jednak więcej, a prawdziwy deficyt może być zatem jeszcze większy.

Więcej o:
Komentarze (61)
500 plus zmieni się w 600 plus? Tajemnicza wypowiedź ministra. "Trzeba być cierpliwym"
Zaloguj się
 • christomoltisanti

  Oceniono 18 razy 12

  A ja zapier........m na wyższy ZUS , coraz wyższe podatki i cały ten bajzel ! Ludzie , to nie kacza szajka wam cokolwiek daje - to wy sami , z waszych podatków płacicie na tą bandę !

 • 12jontek

  Oceniono 11 razy 11

  Pod takimi rządami to niedługo będziemy milionerami jak na początku lat 90-tych XX wieku.

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 9

  Toż mówiłam, że PiS w obronie szans wyborczych pana Dudy Andrzeja "rzuci na rynek" koncept 600+.
  Czy panu Dudzie Andrzejowi to pomoże?
  Bardzo wątpliwe.
  Juz anwet "ciemny lud" widzi, ze to nie dobry rząd daje pińcetplus, a że to pochodzi z pieniędzy podatników. A więc i tych, którzy pińcetplus dostają. I nawet "ciemny lud" już szydzi z tego obracania pieniędzmi w kółko: zabieramy wam w podatkach, potem trochę oddajemy, ale minus lwia część dla rządu.
  A inflacja błyskawicznie rośnie....

 • starblast

  Oceniono 8 razy 8

  Dostaną wincyj to inflacja też skoczy wzwyż. To zabawa w kotka i myszkę. Ta kiełbasa wyborcza jest zbyt droga dla państwa. Jak zabraknie kiedyś tym co tylko z niej żyją to wylądują na ulicy. Warto?

 • vegemot

  Oceniono 12 razy 8

  Juz widzę ten zachwyt pisowskiej ciemnoty, za głupiej żeby zrozumieć słowo ‚inflacja’, ze rząd ‚dal’ więcej. Zabierają 800, dają 600 ale ciemnota świętuje i wiwatuje

 • elbertson

  Oceniono 7 razy 7

  W nawiązaniu do poprzedniej wypowiedzi
  Po wyborach
  ze wzgledu na ograniczenia finansowe
  Program 700+ , bedzie ograniczony do 0,7 + marchewka
  Oczywiście będą emerytury 15 oraz 16 ale zamiast a nie dodatkowo, czy bedzie wypłacana co 15 i co 16 emerytura.
  Program,, Mercedes dla Polaka"" ulegnie modyfikacji ze wzgledu na dodakowe porozumienia ze stroną Niemiecką i zmieni nazwę na ,, Polak dla Mercedesa"
  zaś w sprawie programu jachtowego dla osób które nadal nie chcą nauczyć się jak właściwie głosować otwarty zostanie całoroczny obóz oświatowy z rozbudowanym panelem sportowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX