Mateusz Morawiecki za granicą szczerze o frankowiczach. Rząd nie planuje interwencji

Frankowicze, którzy wciąż liczą na pomoc rządu w sprawie swoich kredytów powinni porzucić wszelkie nadzieje. Premier Mateusz Morawiecki podczas wywiadu udzielonego zagranicznej agencji szczerze przyznał, że sprawa jest w rękach sądów, a rząd interweniować nie zamierza.

>>> Zobacz także: Samochody hybrydowe nagle stały się tańsze. Gość programu "Studio Biznes" wyjaśnia jak zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym agencji Bloomberg podczas pobytu na konferencji w Davos odniósł się do kwestii kredytów walutowych. Niestety frankowicze mogą nie być zbyt zadowoleni z deklaracji polskiego szefa rządu.

Rząd nie planuje żadnych specjalnych działań, by rozwiązań sytuację kredytów frankowych. Ustalenie czy doszło do jakichkolwiek nadużyć leży po stronie sądów

- stwierdził Morawiecki.

Rezerwy zawiązywane przez polskie banki w związku z rosnącym ryzykiem prawnym dotyczącym kredytów walutowych nie są "przerażające". Nie zdestabilizują sektora finansowego.

- dodał szef rządu.

Wyjaśnił też, że działania polskich banków podejmowane w związku z kredytami głównie we frankach szwajcarskich "zmniejszą rentowność polskiego sektora bankowego", ale branża sobie z tym poradzi, bo chodzi o "kilkaset milionów złotych".

Banki zawiązują rezerwy na kredyty frankowe

Zarówno mBank jak i Bank Millenium zdecydowały się na utworzenie wielomilionowych rezerw związanych z kredytami frankowymi. W sądach toczy się już bowiem 16 tys. spraw wytoczonych przez frankowiczów.

Ci, którzy zaciągnęli kredyty w szwajcarskiej walucie mają w sporze z bankami oręż w postaci zeszłorocznego orzeczenia TSUE. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jeśli umowa kredytowa zawiera klauzulę niedozwolone dotyczące sposobu przeliczania franków na złotówki umowę można unieważnić.

Czytaj też: Żywność i napoje drożeją w Polsce najszybciej w Europie. Ceny ziemniaków rekordowe

Są nowe pytania do TSUE. "Celem jest spowolnienie"

Wkrótce podobny oręż mogą zdobyć i banki. Unijny trybunał znów będzie bowiem musiał zająć sprawą polskich kredytobiorców. Kolejny sąd w Polsce zadał mu bowiem pytania.

W opinii ekspertów sprawiają one wrażenie "przygotowanych przez bankowych prawników". Efektem zadania pytań może być przedłużenie się procesów - możliwe, że sądy będą je odraczać w oczekiwaniu na kolejne orzeczenie TSUE.

Więcej o:
Komentarze (49)
Mateusz Morawiecki za granicą szczerze o frankowiczach. Rząd nie planuje interwencji
Zaloguj się
 • hilux_ie

  Oceniono 22 razy 16

  Drodzy frankowicze : nikt wam tyle nie da, ile Duda wam naobieca przed wyborami.

 • threemen

  Oceniono 20 razy 14

  Bankster miałby się ująć za frankowiczami. A skąd się wzięły jego miliony.

 • zet59

  Oceniono 20 razy 12

  czyli kolejne kłamstwo pisiorów oficjalnie ujawnione

 • tumaxer

  Oceniono 10 razy 6

  Nagle się okazuje, że w sprawie, w której rzad by musiał wyłożyc kasę, SĄDY SĄ SPRAWNE!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 6 razy 4

  No i wreszcie wiadomość, którą można podać: Moradziecki powiedział coś szczerze.

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Morawiecki będzie interweniował przeciwko sobie? A zawieszona,wielomilionowa, premia w bankach czekająca na Morawieckiego, to nie ma znaczenia przy popieraniu banków przeciwko Polakom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX