AstraZeneca zainwestuje w Polsce 1,5 mld zł. Szef koncernu spotkał się w Davos z premierem Morawieckim

AstraZeneca, gigant rynku farmaceutycznego na forum ekonomicznym w Davos zapowiedział inwestycje w Polsce. Firma na rozwój i badania przeznaczy 1,5 mld złotych.

Premier Morawiecki udał się na forum ekonomiczne w Davos, gdzie miał rozmawiać z firmami na temat wsparcia dla Polski.

Zobacz wideo

I z tego zadania  już zaczął się wywiązywać. Premier spotkał się Leifem Jonanssonem, prezesem AstraZeneca. Firma jest jednym z potentatów branży farmaceutycznej i w Polsce obecna jest od niemal 30 lat. Jak podaje portal 300 gospodarka, przedsiębiorstwo planuje zainwestować w Polsce ogromne pieniądze

AstraZeneca przeznaczy 1,5 mld złotych na rozwój i badania

Prezes AstraZenec zadeklarował, że firma w ciągu pięciu lat zainwestuje Polsce 1,5 mld złotych. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na szersze zaangażowanie kadry akademickiej oraz dalsze transfery know-how oraz technologii do naszego kraju. To oznacza dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego, które jest jedną z największych placówek AstraZeneci tego rodzaju na świecie. 

Obok dostępu do dużej liczby doskonałych absolwentów kierunków medycznych, doceniamy rozwiązania legislacyjne premiujące działalność badawczo-rozwojową, które zaczęły się pojawiać od 2016 r., takie jak ulga IP Box, czy ulga na działalność badawczo-rozwojową. Takie nastawienie do biznesu pozwala nam prowadzić badania, które mają przełożenie na skalę globalną. Największym sukcesem polskiego zespołu jest przeprowadzenie wszystkich badań i doprowadzenie do rejestracji innowacyjnego leku biologicznego stosowanego w ciężkiej astmie eozynofilowej. To pierwszy polski lek innowacyjny.

- mówi o działalności centrum Jarosław Oleszczuk, Prezes AstraZeneca Pharma Poland. Najważniejsze obszary pracy warszawskiej placówki to onkologia (z naciskiem na raka płuc), kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma.

Więcej o:
Komentarze (7)
AstraZeneca zainwestuje w Polsce 1,5 mld zł. Szef koncernu spotkał się w Davos z premierem Morawieckim
Zaloguj się
 • rainbow.warrior

  Oceniono 2 razy 2

  No cóż... badania kliniczne na pacjentach są u nas tańsze jak w innych krajach UE więc "inwestują" w centra badań klinicznych, podobnie jest z administracją... Dostęp do ..doskonałych absolwentów" to takie korporacyjne określenie młodych, tanich i wykształconych pracowników pracujących za pensję sprzątaczki na Zachodzie . Innowacyjności tutaj niewiele - raczej korzystanie z taniej siły roboczej ale z drugiej strony nie ma co narzekać - lepszy rydz niźli nic, od czegoś trzeba zacząć.

 • lucusia3

  Oceniono 3 razy 1

  Transfery technologii do naszego kraju oznaczają, nie, że będą nowe centra badawcze, tylko, że polska strona będzie finansować licencje na leki opracowane za granicą. Zreszta głownie na to włąsnie ida pieniądze "na badania i rozwój". Miliony na licencje zagranicznych firm, bo oni moga wspomóc polityka czy jego partię. polski chemik czy lekarz nie jest w stanie dofinansować partyjki, żeby dostać duży grant.

 • qznia

  Oceniono 3 razy -1

  A co z KON STY TU CJĄ?
  jest nieważna? Dla Szwedów?

 • nanorobot

  Oceniono 3 razy -1

  "Obok dostępu do dużej liczby doskonałych absolwentów"

  Kto to jest 'doskonały absolwent'?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX