Kolejna akcja "SMOG" już 28 stycznia. Policja znów sprawdzi emisję spalin pojazdów

Akcja "SMOG" ma na celu wyeliminować pojazdy, które z powodów technicznych emitują zbyt wiele spalin, co negatywnie wpływa na środowisko. Podczas poprzednich edycji policja zebrała potężne żniwo, przeprowadzając kontrolę ponad 200 tys. samochodów.

Akcja przeprowadzona zostanie we wtorek 28 stycznia i będzie trwać w godzinach od 6 rano do 22 wieczorem. W kontroli pojazdów udział weźmie kilka tysięcy policjantów z całej Polski, którzy sprawdzą stan techniczny pojazdów. 

Zobacz wideo

Akcja "Smog". Policja znów skontroluje emisję spalin

W związku z akcją wyposażeni w dymomierze i analizatory spalin policjanci będą sprawdzać poziom emisji spalin poszczególnych aut. Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i zakazać jazdy niesprawnym pojazdem. Auto będzie mogło wrócić do jazdy po naprawieniu wszelkich nieścisłości i pozytywnym przejściu badań technicznych. Ponadto, kierowca zanieczyszczającego środowisko auta może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. 

Poruszając się sprawnymi technicznie pojazdami dbamy o dobrą jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach, ponadto poprawiamy stan bezpieczeństwa na naszych drogach.

- czytamy w oficjalnym komunikacie policji dotyczącym najbliższej akcji "SMOG". W ubiegłym roku regularne kontrole emisji spalin pojazdów przyniosły efekty w postaci konfiskaty 12,5 tys. dowodów rejestracyjnych samochodów. Poprzednia akcja "SMOG" odbyła się w grudniu 2019 roku. Policyjna akcja to nie jedyne tego typu działanie służb mundurowych. W Krakowie straż miejska za pomocą dronów sprawdza, czy mieszkańcy nie palą w piecach paliwami węglowymi.

>>> Dowiedz się więcej: Rząd gwałtownie zaostrzy przepisy dotyczące emisji spalin. Wiele aut może nie przejść przeglądu

Więcej o: