500 plus nie działa? Dane GUS wskazują, że dzietność wciąż spada

GUS podał nowe statystyki dot. śmertelności oraz urodzeń. Dane są niekorzystne, a dzietność po raz kolejny spada. Po raz pierwszy liczba urodzeń jest mniejsza niż prognozy rządowe na dany rok z ustawy o 500 plus.
Zobacz wideo

GUS opublikował dane na temat śmierci i urodzeń, które nie napawają optymizmem, szczególnie zwolenników programu 500 plus. Rekordowy pod względem urodzeń był rok 2017, gdy na świat przyszło 400 tys. dzieci. Od tego czasu liczba ta spada. W 2018 roku urodziło się już 388 tys. dzieci, a w tym roku ta liczba ma spaść do 375 tys. noworodków, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważniejszą statystyką jest jednak wskaźnik dzietności - przypadająca na kobietę w wieku rozrodczym przeciętna liczba dzieci. On również spada. Z 1,453 w 2017 roku do 1,435 w minionych 12 miesiącach. Dane wskazują, że w tym roku ten trend się nie odwróci. 

Dane GUS pokazują spadek urodzeń rok do roku w granicach 4 proc. Gdyby był mniejszy i wynosił choćby 2 proc., wskazywałoby to na efekt zmiany struktury wieku kobiet mogących zostać matkami, ale większy spadek zapowiada obniżenie wskaźnika dzietności

– tłumaczy dla GDP demograf z Uniwersytetu Łódzkiego Piotr Szukalski.

500 plus nie działa? Analityk: Czas na zmiany w programie

O tym, że demografia ma problem, wiadomo już od dawna. Już pod koniec minionego roku wskaźniki były niepokojące i pokazywały, że deficyt demograficzny jest największy od II wojny światowej. Suma urodzeń cały czas spada. W samym listopadzie było to 28 tys. dzieci, o 2 tysiące mniej niż przed rokiem. Sumując ostatnie 12 miesięcy, jest to najgorszy wynik od października 2016 roku. 

Analityk Rafał Mundry wskazuje, że pierwszy raz od wprowadzenia programu 500 plus liczba urodzeń spadnie poniżej prognoz z ustawy o świadczeniu. I zadaje pytanie, czy to już czas na modyfikację programu?

Waloryzacja 500 plus niechciana przez Polaków

Według niektórych polityków PiS rozwiązaniem problemu może być waloryzacja i ze względu na inflację wprowadzenie programu 600 plus. Polacy jednak nie popierają tego pomysłu, wynika z badań IBSP.

Wskaźniki za ten rok może nieco zmienić wprowadzone w zeszłym roku 500 plus na pierwsze dziecko. Wszystko jednak wskazuje, że będą to zmiany krótkofalowe, które nie utrzymają się zbyt długo. Analizy jeszcze z 2016 roku wskazywały, że program zachęca do podjęcia decyzji o drugim i trzecim dziecku, ale nie wpływa na osoby, który liczbę osób bezdzietnych.

Więcej o:
Komentarze (100)
500 plus nie działa? Dane GUS wskazują, że dzietność wciąż spada. Rząd tego nie przewidział
Zaloguj się
 • 12reyez

  Oceniono 48 razy 48

  No nie mówcie, że nie działa. Już drugą kadencję dało się z tego wyciągnąć, a wy mówicie, że nie działa:)

 • cozano

  Oceniono 33 razy 33

  500+ miało być przede wszystkim formą przekupstwa politycznego PiS-u, i ta koncepcja im wyszła. Natomiast, co wielu ekspertów od początku twierdziło, nie wpłnynęło i nie wpłynie na wzrost liczby rodzących się dzieci. Mamy do czynienia ze spadającą liczbą urodzeń i PiS nie ma jak widać żadnej koncepcji na zahamowanie tego procesu.
  Dla równowagi od paru lat zaczyna się obniżać średnia życia. Wpłynie to pozytywnie na finanse ZUS, ale przyspieszy proces wymierania Polaków.

 • joankb

  Oceniono 34 razy 32

  Po pierwsze - nie ma kto rodzić.
  Dziewczyny z 1980 kończą w tym roku czterdziestkę.
  Z następnych roczników tłumy wyjechały.
  Dla reszty nie było w początku wieku: pracy, mieszkań.
  Później były kredyty frankowe... Kto taki wziął mając jedno dziecko, na drugie się nie decydował i już nie zdecyduje.

 • hipo krater

  Oceniono 28 razy 28

  Kto chce rodzic dzieci w kraju, gdzie obywatele czują się z władzą jak z okupantem.

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 26 razy 24

  Zaskoczenie? Przecież to było oczywiste od samego początku. Śmiem twierdzić, że gdyby te same pieniądze przeznaczyć na inwestycje w naukę, mielibyśmy tutaj rewolucję technologiczną i tłumy młodych ludzi walących do kraju.

  Tymczasem ZUS jest bankrutem, wobec wieloletnich zaniedbań sytuacja hydrologiczna jest katastrofalna, dusimy się w smogu, ana drogach ginie rekordowa liczba Polaków.

 • sailor2016

  Oceniono 25 razy 23

  Nierząd piSS ma głęboko w dudzie dzietność, Polskę i Polaków. Tym neobolszewikom rozchodzi się tylko o koryto, a 500+ jest tylko ordynarną łapówka wyborczą.

 • wolak007

  Oceniono 22 razy 22

  No ale kto by demografów słuchał, jak reżimowi kapeluszarze, perukarze czy pomocnicy piekarscy lub inni reżimowi wszystkowiedzący - wiedzą lepiej?!...

 • nietyp

  Oceniono 23 razy 21

  Przygłupy z GUS naprawdę myślą, że celem 500+ było zwiększenie dzietność? Co za kretyni... Toż to zwykła łapówka była!!! Łapówka i jednocześnie zapewnienie sobie kolejnego zwycięstwa wyborczego pod groźbą utraty tej łapówki... I najgorsze jest to, że to zadziałało!!!

 • rodan

  Oceniono 19 razy 19

  A co na to pani Szydło, która piała z zachwytu na 500+ i z mądrości PiS-u na dzietność.
  Hej pani Szydło masz odwagę coś powiedzieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX