500 plus. Sondaż: Polacy nie popierają waloryzacji i wprowadzenia 600 plus

500 plus może wkrótce funkcjonować w innej formie. Coraz częściej pojawiają się głosy o waloryzacji programu i wprowadzeniu 600 plus z powodu inflacji. Polacy są jednak przeciwni tej zmianie. Za podwyżką opowiadają się głównie wyborcy PIS-u - wynika z ankiety Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP) dla money.pl.

500 plus to sztandarowy projekt rządu PiS. Już wkrótce może dojść w nim do ważnych zmian w związku z inflacją i zmianą siły nabywczej pieniądza w ostatnich latach. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z "Super Expressem" na pytanie o waloryzację 500 plus i wprowadzenie podwyżki udzielił enigmatycznej odpowiedzi. - Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym - stwierdził Szwed. 

500 plus. Polacy nie chcą waloryzacji i wprowadzenia 600 plus

Plany rządu nie podobają się jednak większości Polakom. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBSP dla money.pl, 55 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie chcą wprowadzenia wyższego świadczenia. Wśród przeciwnych 45 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie nie". Za waloryzacją opowiedziało się natomiast 23 proc. badanych, a "zdecydowanie za" zaledwie 7 proc. 14 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat. Zgodnie z przewidywaniami za "600 plus" są jedynie wyborcy PiS-u (łącznie 55 proc. ankietowanych). Wyborcy innych partii solidarnie wypowiedzieli się za utrzymaniem dodatkowego świadczenia w obecnym kształcie.

500 plus z waloryzacją. Koszty programu cały czas rosną

Zgodnie z wartością 500 zł w 2016 roku obecnie świadczenie powinno wynosić ok. 539 zł. Pod koniec 2021 roku realna wartość 500 zł wynosić będzie jednak "zaledwie" 440 zł. Wprowadzenie zmian może być jednak zbyt kosztowne dla budżetu państwa. Po objęciu świadczeniem pierwszego dziecka wydatki w ramach programu wynoszą już 41,2 mld zł, co stanowi wzrost o 9 mld zł w skali roku. Łączny koszt wprowadzenia 500 plus wyniósł Skarb Państwa prawie 100 mld zł. 

>>> Dowiedz się więcej: 500 plus. Ułatwienie w programie w 2020 roku. Do kiedy wniosek na pierwsze dziecko?

Więcej o: