Zgodnie z obowiązującymi przepisami 500 plus przysługuje na każde dziecko. Na świadczenie może liczyć osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego przypomniał, że w szczególnych przypadkach 500 plus mogą otrzymywać oboje rodziców.
Sprawa mężczyzny została opisana przez dziennik "Rzeczpospolita". Po rozwodzie opieka nad dwójką córek została przyznana matce. Ojciec aktywnie brał udział w wychowaniu córek, spędzał z nimi wakacje oraz regularnie widywał się. Na podstawie przepisów ( art. 5 ust. 2a ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) o opiece naprzemiennej nad dziećmi mężczyzna zaczął ubiegać się o otrzymanie połowy świadczenia 500 plus. Ojciec spotkał się z najpierw negatywną oceną ze strony administracji publicznej. Później sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Lublinie, który również oddalił jego skargę.
>>> Czytaj także: 500 plus nie działa? Dane GUS wskazują, że dzietność wciąż spada
Żądania mężczyzny ostatecznie zakończył Naczelny Sąd Administracyjny, podtrzymując negatywne dla niego decyzje. NSA stwierdził, że 500 plus dla obojga rodziców może być przyznane jedynie poprzez orzeczenie sądu rodzinnego bądź w przypadku porozumienia pomiędzy obojgiem rodziców.
2020 rok będzie pierwszym pełnym, w którym obowiązywać będzie przepis o o 500 plus na pierwsze dziecko bez uwzględnienia kryterium finansowego. Oznacza to, że koszty programu wzrosną do prawie 40 mld zł. Przypominamy również, że w bieżącym roku osoby korzystające z 500 plus unikną zbędnych formalności i nie będą musiały składać wniosków o przedłużenie świadczenia.