Mały ZUS Plus rusza w sobotę. Przedsiębiorcy oszczędzą nawet kilka tysięcy. Kto może z tego skorzystać?

Mały ZUS Plus wchodzi w życie od 1 lutego. Po złagodzeniu progu dochodowego z ulgi skorzystać będzie mogło ponad 300 tys. przedsiębiorców. Jakie wymogi trzeba spełniać, aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus? Do kiedy należy złożyć wniosek?

Mały ZUS obowiązuje od 2019 roku. Z korzystnych przepisów skorzystało ponad 180 tys. przedsiębiorców, których przychód za 2018 roku nie przekroczył progu 63 tys. zł rocznie, czyli ówczesnej 30-krotności płacy minimalnej. Jedną z obietnic rządu w ramach tzw."Piątki Kaczyńskiego" było wprowadzenie kolejnych udogodnień dla osób mających firmy.

- Dzięki niemu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na inwestycje, rozwój swoich firm czy konsumpcję. Wzrośnie też ich dochód rozporządzalny. To wszystko pozytywnie wpłynie na popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, a także aktywność zawodową w naszym kraju - twierdzi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zobacz wideo

Mały ZUS Plus stratuje 1 lutego. Kto może skorzystać z ulgi?

Zgodnie z nowy przepisami z Małego ZUS-u Plus skorzystają przedsiębiorcy, których roczny przychód będzie nie wyższy niż 120 tys. zł, a przy tym miesięczny dochód wyniesie maksymalnie 6 tys. zł. Dzięki temu z ulg dotyczących rozliczania składek ubezpieczeniowych skorzysta 320 tys. osób. Wysokość zniżki zależny jest od przychodów, obliczyć ją można za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie ZUS. W komunikacie rządowym Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, ile zyskają przedsiębiorcy dzięki nowym przepisom:

Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 r., bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Mały ZUS Plus. Jak złożyć wniosek?

Osoby, które w styczniu 2020 roku korzystały z Małego ZUS-u zostaną przypisani do rozszerzonej wersji programu. Brak konieczności składania wniosków spowodowane jest tym, że w ramach Małego ZUS-u Plus zmienił się próg przychodów, a nie jego warunki funkcjonowania programu. Nowi przedsiębiorcy wnioski o uczestnictwo w programie mogą składać od 1.02 do 29.02.2020.

>>> Dowiedz się więcej: ZUS wezwał do zapłaty szokująco niskiej kwoty. Przedsiębiorca z Warszawy musi oddać grosz

Więcej o: