Mały ZUS Plus rusza w sobotę. Przedsiębiorcy oszczędzą nawet kilka tysięcy. Kto może z tego skorzystać?

Mały ZUS Plus wchodzi w życie od 1 lutego. Po złagodzeniu progu dochodowego z ulgi skorzystać będzie mogło ponad 300 tys. przedsiębiorców. Jakie wymogi trzeba spełniać, aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus? Do kiedy należy złożyć wniosek?

Mały ZUS obowiązuje od 2019 roku. Z korzystnych przepisów skorzystało ponad 180 tys. przedsiębiorców, których przychód za 2018 roku nie przekroczył progu 63 tys. zł rocznie, czyli ówczesnej 30-krotności płacy minimalnej. Jedną z obietnic rządu w ramach tzw."Piątki Kaczyńskiego" było wprowadzenie kolejnych udogodnień dla osób mających firmy.

- Dzięki niemu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na inwestycje, rozwój swoich firm czy konsumpcję. Wzrośnie też ich dochód rozporządzalny. To wszystko pozytywnie wpłynie na popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, a także aktywność zawodową w naszym kraju - twierdzi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zobacz wideo

Mały ZUS Plus stratuje 1 lutego. Kto może skorzystać z ulgi?

Zgodnie z nowy przepisami z Małego ZUS-u Plus skorzystają przedsiębiorcy, których roczny przychód będzie nie wyższy niż 120 tys. zł, a przy tym miesięczny dochód wyniesie maksymalnie 6 tys. zł. Dzięki temu z ulg dotyczących rozliczania składek ubezpieczeniowych skorzysta 320 tys. osób. Wysokość zniżki zależny jest od przychodów, obliczyć ją można za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie ZUS. W komunikacie rządowym Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, ile zyskają przedsiębiorcy dzięki nowym przepisom:

Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 r., bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Mały ZUS Plus. Jak złożyć wniosek?

Osoby, które w styczniu 2020 roku korzystały z Małego ZUS-u zostaną przypisani do rozszerzonej wersji programu. Brak konieczności składania wniosków spowodowane jest tym, że w ramach Małego ZUS-u Plus zmienił się próg przychodów, a nie jego warunki funkcjonowania programu. Nowi przedsiębiorcy wnioski o uczestnictwo w programie mogą składać od 1.02 do 29.02.2020.

>>> Dowiedz się więcej: ZUS wezwał do zapłaty szokująco niskiej kwoty. Przedsiębiorca z Warszawy musi oddać grosz

Więcej o:
Komentarze (7)
Mały ZUS Plus od soboty. Przedsiębiorcy zaoszczędzą kilkaset złotych miesięcznie. Kto może z tego skorzystać?
Zaloguj się
 • allegropajew

  0

  Jak w jakimś miesiącu jest 6001 dochodu, to adiu!!!!
  To jest tylko i wyłącznie dla:
  a) biedaków -- to akurat OK
  b) oszustów -- tych zapewne będzie 100 razy więcej od biedaków.

  Gościula

 • bardzozimnylk

  0

  ZUS, ZUS PLUS, czyli płacisz haracz w dowolnej kwocie a jak przyjdzie co do czego to i tak nic nie dostaniesz jako emeryt

 • jkmjkm

  Oceniono 3 razy -1

  A jakie będą tego skutki? Jak to wpłynie na staż emerytalny? Jak to wpłynie na wysokość emerytury? Cenię dobre dziennikarstwo.

 • hipo krater

  Oceniono 3 razy -3

  To jest dla młodych ludzi, którzy nie myślą o swojej przy?ilości i emeryturze. Tak mały ZUS to też małe emerytury w przyszłości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX