Afera GetBack uderzy w banki? Rzecznik Finansowy otrzymał 800 wniosków od poszkodowanych osób

Osoby poszkodowane w aferze GetBack decydują się na walkę sądową. Do Rzecznika Finansowego trafiło już 800 wniosków od nabywców obligacji twierdzących, że banki i domy maklerskie wprowadziły ich w błąd.

Afera GetBack, w wyniku której ponad 9 tys. nabywców obligacji straciło 2,5 mld zł, cały czas jest obecna w mediach i uderza w kolejne instytucje bądź osoby. Najnowszy raport NIK w tej sprawie wykazał, że instytucje państwowe nie wywiązały się należycie ze swoich obowiązków. Swoje problemy mogą mieć banki, gdyż mogły one wprowadzać klientów w błąd na etapie oferowania możliwości inwestycji w obligacje GetBack

Zobacz wideo

Afera Getback uderzy również w banki? 800 wniosków przez poszkodowanych 

Rzecznik Finansowy otrzymał 800 wniosków o interwencję, a także 32 wnioski o wydanie tzw. istotnego poglądu w sprawie. Poszkodowani twierdzą się, że czują się wprowadzeni w błąd przez banki oraz biura maklerskie, które oferowały możliwość inwestycji w obligacje GetBack. W większości spraw Rzecznik Finansowych przeanalizował dokumenty i przedstawił poszkodowanym argumentację prawną. W związku z tym, że banki oraz domy maklerskie nie zmieniają stanowiska, kolejnym etapem będą postępowania sądowe. 

Rzecznik Finansowy napotkał problemy z przekazywaniem informacji przez jeden z banków, na który trafiało najwięcej skarg. Stąd Rzecznik skorzystał ze swojego uprawnienia i wymierzył Idea Bank maksymalną możliwą karę za naruszenia ustawy reklamacyjnej czyli 100 tys. zł. Spółka odwołała się od tej decyzji i obecnie trwa postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

- czytamy także w komunikacie RF. 

Wnioski do Rzecznika Finansowego ws. GetbackWnioski do Rzecznika Finansowego ws. Getback www.rf.gov.pl

Getback. Na czym polega afera? Czym zajmowała się spółka?

Spółka GetBack zajmowała się skupem długów, a przy tym sam wspierała się w tym celu długiem w postaci emitowanych obligacji. W latach 2014-2017 jej zobowiązania wzrosły z 223,9 mln zł do prawie 3 mln zł. Getback fałszował wyniki, a także manipulował wyceną pakietów wierzytelności, a przy tym zadebiutował w 2017 na GPW. Problemy spółki rozpoczęły się w 2018 roku, kiedy to CBA zatrzymała dwie osoby. Od tego czasu sprawa GetBack przeniosła się na sale sądowe oraz do mediów. 

Więcej o: