500 plus jednak nie dla wszystkich? Żony TIR-owców pokrzywdzone przez urzędniczy absurd

Od 2019 roku 500 plus przyznawane jest na każde dziecko bez kryterium finansowego, ale z powodu urzędniczego absurdu część żon TIR-owców może nie otrzymać świadczenia. Na czym polega ich problem?

500 plus funkcjonuje nieprzerwanie od 2016 roku. We wcześniejszych latach funkcjonowania programu pieniądze z tytułu świadczenia trafiały do portfeli rodziców bez większych opóźnień czasowych, za wyjątkiem kilku odosobnionych przypadków. Wp.pl informuje jednak o prawdziwym urzędniczym absurdzie, którego ofiarami są żony TIR-owców. 

Zobacz wideo

500 plus nie dla wszystkich? Absurd dotknął żony TIR-owców

Część żon TIR-owców od kilku miesięcy nie może otrzymać świadczenia, gdyż urzędnicy zwlekają z wydaniem decyzji. Powód? Iście absurdalny. W przypadku osób pracujących za granicą, a takimi są kierowcy, urzędnicy mają obowiązek rozpocząć procedurę unijnej koordynacji i sprawdzić, czy nie otrzymują dodatku na dziecko ze źródeł poza Polską. Na odpowiedzi z innych krajów czeka się miesiącami. Kobieta, której historia został opisana przez portal, na decyzję czeka od sierpnia 2019 roku, a jej sprawa utknęła w Wydziale Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Poszkodowane kobiety wskazują również, że nie wszystkie żony kierowców traktowane są w ten sam sposób, gdyż część z nich normalnie otrzymuje świadczenie. W niektórych przypadkach kontrole urzędnicze są jednak bardzo szczegółowe.

500 plus. Co wprowadzono w 2020 roku? 

Paradoksalnie, w bieżącym roku korzystający z 500 plus rodzice unikną formalności i składania wniosków do urzędów o przedłużenie świadczenia. Spowodowane jest to tym, że w 2019 roku decyzje o 500 plus przyznane zostały do maja 2021 roku. Ponadto, 2020 rok będzie pierwszym, w którym świadczenie otrzymają rodzice na wszystkie dzieci bez kryterium finansowego. W związku z tym koszt programu wzrośnie do 40 mln zł, a liczba dzieci, na których świadczenie będzie przyznawane zwiększy się z 3,6 mln do 6,8 mln. 

Więcej o: