500 plus jednak nie dla wszystkich? Żony TIR-owców pokrzywdzone przez urzędniczy absurd

Od 2019 roku 500 plus przyznawane jest na każde dziecko bez kryterium finansowego, ale z powodu urzędniczego absurdu część żon TIR-owców może nie otrzymać świadczenia. Na czym polega ich problem?

500 plus funkcjonuje nieprzerwanie od 2016 roku. We wcześniejszych latach funkcjonowania programu pieniądze z tytułu świadczenia trafiały do portfeli rodziców bez większych opóźnień czasowych, za wyjątkiem kilku odosobnionych przypadków. Wp.pl informuje jednak o prawdziwym urzędniczym absurdzie, którego ofiarami są żony TIR-owców. 

Zobacz wideo

500 plus nie dla wszystkich? Absurd dotknął żony TIR-owców

Część żon TIR-owców od kilku miesięcy nie może otrzymać świadczenia, gdyż urzędnicy zwlekają z wydaniem decyzji. Powód? Iście absurdalny. W przypadku osób pracujących za granicą, a takimi są kierowcy, urzędnicy mają obowiązek rozpocząć procedurę unijnej koordynacji i sprawdzić, czy nie otrzymują dodatku na dziecko ze źródeł poza Polską. Na odpowiedzi z innych krajów czeka się miesiącami. Kobieta, której historia został opisana przez portal, na decyzję czeka od sierpnia 2019 roku, a jej sprawa utknęła w Wydziale Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Poszkodowane kobiety wskazują również, że nie wszystkie żony kierowców traktowane są w ten sam sposób, gdyż część z nich normalnie otrzymuje świadczenie. W niektórych przypadkach kontrole urzędnicze są jednak bardzo szczegółowe.

500 plus. Co wprowadzono w 2020 roku? 

Paradoksalnie, w bieżącym roku korzystający z 500 plus rodzice unikną formalności i składania wniosków do urzędów o przedłużenie świadczenia. Spowodowane jest to tym, że w 2019 roku decyzje o 500 plus przyznane zostały do maja 2021 roku. Ponadto, 2020 rok będzie pierwszym, w którym świadczenie otrzymają rodzice na wszystkie dzieci bez kryterium finansowego. W związku z tym koszt programu wzrośnie do 40 mln zł, a liczba dzieci, na których świadczenie będzie przyznawane zwiększy się z 3,6 mln do 6,8 mln. 

Więcej o:
Komentarze (64)
500 plus jednak nie dla wszystkich? Żony TIR-owców pokrzywdzone przez urzędniczy absurd
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 16 razy 16

  Co z dziećmi pilotów czy personelu pokładowego? Też urząd wojewody uznaje, że ich rodzice pracują poza granicami kraju i sprawdzają urzędnicy czy świadczeń dla dzieci nie pobierają na Cyprze czy w Argentynie?

 • norge

  Oceniono 10 razy 10

  Nieroby wyciągają łapska po nieswoje pieniądze, zabrane uczciwie pracującym!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 13 razy 9

  Absurd goni absurd. Tak "rząd" pis tworzy uchwały ...

 • scarlettoh

  Oceniono 8 razy 8

  Haha, na odpowiedzi z innych krajów czeka się miesiącami? Ja na odpowiedź z Polski czekałam 2 lata.

 • arrrgh

  Oceniono 9 razy 7

  Zakładam, że chodzi o przypadki, w których kierowca jest zatrudniony w zagranicznej firmie, a nie o sam fakt premieszczania się po Europie w ramach wykonywania obowiązków na rzecz polskiego pracodawcy / prowadząc własną działalność.
  Jeśli tak, to, jak każdy pracujący za granicą, mógłby otrzymywać dodatki socjalne wynikające z przepisów kraju, w którym jest zatrudniony, więc zgodnie z obowiązującymi u nas przepisami należy sprawę wyjaśnić.

 • ultraviolet24

  Oceniono 6 razy 6

  Spokojnje, lada chwila pojawią się autonomiczne ciężarówki więc ci tirowcy będą mogli zostać w domach i opiekować się latoroślami a 500 zł to będzie ich jedyny dochód

 • tumaxer

  Oceniono 5 razy 5

  Zaraz rezydent Dupa, prezes kartofel, straszydło i wszyscy inni się wykażą i bohatersko zwalczą problem, który sami stworzyli!

 • proz

  Oceniono 9 razy 5

  "W związku z tym koszt programu wzrośnie do 40 mln zł," - milion, miliard, jeden pies. Co to dla stażysty na umowie-zleceniu.

 • tempo.rary

  Oceniono 8 razy 4

  Przecież te pieniądze są na dzieci, dla rodziny. Dziecko ma oboje rodziców, to dlaczego to jakieś "żony" nie dostają pieniędzy? Rodziny nie dostają, dzieci nie dostają! WTF

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX