Straż Marszałkowska szuka 100 osób chętnych do pracy. Sprawdź, jakie są wymagania oraz zarobki

Praca w Straży Marszałkowskiej, czyli pilnowanie posłów oraz senatorów, to z pewnością zajęcie odpowiedzielne. Strażnicy mogą jednak liczyć na zarobki rzędu siedmiu tys. zł brutto. A jakie wymagania należy spełnić, aby móc się ubiegać o to stanowisko?
Zobacz wideo

Obecnie zatrudnionych jest 171 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. W planach jest zatrudnienie 100 kolejnych. Okazuje się, że chętnych do pracy w Sejmie RP brakuje. Powodem tego nie powinny być warunki zatrudnienia oraz zarobki. Jak podaje Fakt.pl, strażnicy mogą liczyć na zarobki rzędu 7300 zł brutto, czyli ok. 6000 zł na rękę. Ponadto otrzymują w 100 proc. finansowane nadgodziny oraz możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Roczne utrzymanie Straży Marszałkowskiej wycenione zostało na 29,1 mln złotych.

Oferta pracy w straży marszałkowskiej. Oto niezbędne wymagania, aby ubiegać się o stanowisko: 

  • obywatelstwo polskie,
  • wykształcenie średnie,
  • niekaralność,
  • nieposzlakowana opinia, 
  • badania lekarskie oraz psychologiczne. 

Dodatkowo należy przejść podstawowe testy sprawnościowe w postaci rzutu piłką lekarską (o ciężarze dwóch bądź trzech kg w zależności od płci) oraz biegu na 800 metrów. Aplikacje na stanowisko wraz z CV oraz innymi niezbędnymi dokumentami należy złożyć komendantowi straży w Sejmie, który znajduje się przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie. W dalszej części naboru osoby przejdą również rozmowę kwalifikacyjną. 

Sejm i Senat drogie w utrzymaniu. Wydatek rzędu 800 mln zł rocznie 

W 2019 roku posłowie mogli liczyć na zarobki rzędu ośmiu tys. zł brutto. Pod koniec stycznia informowaliśmy, że ustanowiono podwyżkę w wysokości 1000 zł na funkcjonowanie biur poselskich i senatorskich. Obecnie ryczałt wynosi więc już 15,2 tys. Utrzymanie Sejmu i Senatu w roku 2020 wynieść ma nieco ponad 800 mln zł, z czego 575,6 mln to kwota niezbędna na utrzymanie izby niższej. Jeden dzień jej pracy będzie kosztować podatników aż 1,6 mln złotych. 

Więcej o: