Straż Marszałkowska szuka 100 osób chętnych do pracy. Sprawdź, jakie są wymagania oraz zarobki

Praca w Straży Marszałkowskiej, czyli pilnowanie posłów oraz senatorów, to z pewnością zajęcie odpowiedzielne. Strażnicy mogą jednak liczyć na zarobki rzędu siedmiu tys. zł brutto. A jakie wymagania należy spełnić, aby móc się ubiegać o to stanowisko?
Zobacz wideo

Obecnie zatrudnionych jest 171 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. W planach jest zatrudnienie 100 kolejnych. Okazuje się, że chętnych do pracy w Sejmie RP brakuje. Powodem tego nie powinny być warunki zatrudnienia oraz zarobki. Jak podaje Fakt.pl, strażnicy mogą liczyć na zarobki rzędu 7300 zł brutto, czyli ok. 6000 zł na rękę. Ponadto otrzymują w 100 proc. finansowane nadgodziny oraz możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Roczne utrzymanie Straży Marszałkowskiej wycenione zostało na 29,1 mln złotych.

Oferta pracy w straży marszałkowskiej. Oto niezbędne wymagania, aby ubiegać się o stanowisko: 

 • obywatelstwo polskie,
 • wykształcenie średnie,
 • niekaralność,
 • nieposzlakowana opinia, 
 • badania lekarskie oraz psychologiczne. 

Dodatkowo należy przejść podstawowe testy sprawnościowe w postaci rzutu piłką lekarską (o ciężarze dwóch bądź trzech kg w zależności od płci) oraz biegu na 800 metrów. Aplikacje na stanowisko wraz z CV oraz innymi niezbędnymi dokumentami należy złożyć komendantowi straży w Sejmie, który znajduje się przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie. W dalszej części naboru osoby przejdą również rozmowę kwalifikacyjną. 

Sejm i Senat drogie w utrzymaniu. Wydatek rzędu 800 mln zł rocznie 

W 2019 roku posłowie mogli liczyć na zarobki rzędu ośmiu tys. zł brutto. Pod koniec stycznia informowaliśmy, że ustanowiono podwyżkę w wysokości 1000 zł na funkcjonowanie biur poselskich i senatorskich. Obecnie ryczałt wynosi więc już 15,2 tys. Utrzymanie Sejmu i Senatu w roku 2020 wynieść ma nieco ponad 800 mln zł, z czego 575,6 mln to kwota niezbędna na utrzymanie izby niższej. Jeden dzień jej pracy będzie kosztować podatników aż 1,6 mln złotych. 

Więcej o:
Komentarze (58)
Straż marszałkowska szuka 100 osób chętnych do pracy. Sprawdź, jakie są wymagania oraz zarobki
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 26 razy 22

  Czyli wykidajło z maturą zarabia więcej niż profesor w Akademii Nauk. Pisowskie priorytety.

 • silthor

  Oceniono 17 razy 13

  A po kiego czorta 270 ludzi w Straży Marszałkowskiej? Po co nagle aż 100 dodatkowych skoro przez 30 lat wystarczało ich dużo mniej?

 • punter

  Oceniono 19 razy 13

  Wymagania ? Przebyta lobotomia, mentalność psa aportującego, aryjskie pochodzenie, preferowane Podkarpacie lud Podlasie.

 • asiok77

  Oceniono 15 razy 13

  Wymagania : nienawiść do opozycji, służalstwo wobec rządzących, chamstwo buta itp......

 • antirussia81

  Oceniono 14 razy 12

  Ten bieg na osiemset metrów to nie za krótki dystans? Jak trzeba będzie biegusiem lecieć do willi na Żoliborzu, żeby kuwetę posprzątać, to co wtedy? Zadyszki pan strażnik dostanie...

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 8

  Ponieważ PiS uwielbia nawiązywać do historii Polski, to przypomnę, że strażników marszałkowskich w czasach Sejmu Czteroletniego, nazywano pachołkami :-)

  I sprawa druga: żeby spełnić właściwe wymagania, to przede wszystkim trzeba mieć ogon i umieć nim merdać. Druga to odróżniać "swojego" od "obcego". Cała reszta predyspozycji, TEŻ związana jest z ogonem i umiejętnością merdania... :-)_

 • tegepe

  Oceniono 10 razy 8

  Kiedyś członkowie tej „straży” będą potraktowani tak, jak dziś traktuje się ubeków i esbeków.

 • wkoz1

  Oceniono 10 razy 8

  Jak 7300 brutto wyjsc na 6 netto? Juz pomijajac fakt ze szefem bedzie ogr terlecki

 • czarnyminio

  Oceniono 9 razy 7

  Czy trzeba być hejterem z referencjami czy umiejętności nabiorę w służbie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX