Ile będą kosztowały wybory prezydenckie 2020? Koszt ma być dwa razy wyższy niż pięć lat temu

Organizacja wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kosztować będzie 320 mln zł, czyli dwa razy więcej niż pięć lat temu. Wśród powodów takiej podwyżki wskazuje się m.in. diety dla członków komisji wyborczych.

Jak podaje polsatnews.pl, koszt organizacji wyborów prezydenckich wyniesie dokładnie 319 mln 700 tys. zł. Wliczona w to została ewentualna druga tura wyborów. Dla porównania, w 2015 roku budżet przeznaczony na ten cel wyniósł 147 mln zł, a w 2010 roku "zaledwie" 107 mln zł. W obu przypadkach odbyły się dwie tury. 

Zobacz wideo

Wybory prezydenckie będą kosztować dwa razy więcej niż 5 lat temu. Czym to jest spowodowane?

Wpływ na wzrost kosztów ma przede wszystkim podwyżka diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. 

Diety przez lata nie były podnoszone. Doszło do takiej sytuacji, kiedy wysokość diety realnie nie rekompensowała czasu, który członkowie komisji przeznaczali na pracę w komisjach

- tłumaczyła, cytowana przez Polsat News, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Od 2019 roku diety członków obwodowych komisji wyborczych we wszystkich wyborach poza samorządowymi prezentują się następująco:

  • Przewodniczący komisji - 500 zł (200 zł),
  • Zastępcy komisji - 400 zł (180 zł),
  • Członkowie komisji wyborczych - 350 zł (160 zł).

>>> Czytaj także: Nowe święto państwowe już 19 lutego. Ile świąt państwowych mamy w Polsce?

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku. Druga tura została zaplanowana natomiast na 24 maja. Decyzja została ogłoszona przez Marszałek Sejmu, Elżbietę Witek, która pod uwagę brała trzy terminy - 3.05, 10.05 oraz 17.05. 

W art. 128 Konstytucji RP czytamy, iż: "Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów".

Więcej o: