19 lutego nie został wybrany przypadkowo jak Dzień Nauki Polskiej. W tym dniu w 1473 roku w Toruniu urodził się wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik. W ten sposób rządzący chcą uhonorować polskich naukowców oraz ich dokonania. "Uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji" - czytamy w uzasadnieniu ustanowienia nowego święta. Dzień Nauki Polskiej to nie jedyne święto państwowe, które zostało wpisane do kalendarza w ostatnich latach.
Na wstępie warto zaznaczyć, że pojęcie święta państwowego nie zostało prawnie uregulowane, nie ma również przepisów, w jaki sposób należy takie dni obchodzić. Najwyższa Izba Kontroli uznała to w 2005 roku za błąd legislacyjny. Zgodnie z art. 7 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych na budynkach Administracji Publicznej powinny zawisnąć flagi państwowe. Warto również pamiętać, że pojęcie święta państwowego nie wiąże się z dniem wolnym od pracy. Jedynie w cześć z nich, "najważniejszych" zdecydowano się wprowadzić ten przepis.
Obecnie w Polsce posiadamy 12 świąt państwowych, z czego pięć zostało ustanowionych podczas obecnych rządów PiS. Obecnie jedynie trzy święta państwowe są dniem wolnym od pracy. Najstarszym świętem państwowym jest Święto Narodowe Trzeciego Maja, które honoruje uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Zostało ono ustanowione w 1919 roku, a powtórnie w 1990 roku.