Karta Dużej Rodziny może się przydać podczas ferii zimowych. Gdzie ją wyrobić i komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny pozwala na przyznawanie najróżniejszych zniżek. Podczas ferii zimowych może przydać się nie tylko w restauracjach, lecz także przy zakupie karnetów na narciarski stok. Gdzie wyrobić Kartę Dużej Rodziny i komu przysługuje?
Zobacz wideo

Karta Dużej Rodziny pozwala na otrzymanie zniżek na różne towary i usługi. Dzięki niej można zaoszczędzić nieco pieniędzy, także podczas ferii zimowych. Karta Dużej Rodziny jest honorowana nie tylko w restauracjach i sklepach, lecz także w dużej liczbie placówek sportowych. Do takich zaliczają się na przykład ośrodki narciarskie. Karta Dużej Rodziny pozwala więc na uzyskanie zniżek na karnety i nie tylko na wielu polskich stokach narciarskich. 

Karta Dużej Rodziny - komu przysługuje? Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom lub małżonkowi rodzica, którzy mają lub mieli na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli:

  • ojciec i matka,
  • macocha lub ojczym (małżonek jednego z rodziców),
  • dzieci

Mogą ją uzyskać również rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka. Karta Dużej Rodziny przysługuje dzieciom do 18. roku życia lub 25. roku, jeśli dziecko wciąż się uczy. Nie ma ograniczeń w przypadku dzieci ze stwierdzona niepełnosprawnością lub częściową niepełnosprawnością. Od 1 stycznia 2019 roku rodzice wciąż mogą czerpać korzyści z Karty Dużej Rodziny, niezależnie od tego, czy dzieci przekroczyły powyższe progi wiekowe. 

By uzyskać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć szereg dokumentów, których listę można sprawdzić pod TYM adresem. Wniosek należy następnie złożyć do odpowiedniej instytucji w swojej gminie oraz w pozostałych gminach, jeśli członkowie rodziny nie mieszkają w tym samym rejonie administracyjnym. Gdzie to zrobić, można dowiedzieć się w urzędzie miasta. Wniosek może złożyć dowolny pełnoletni członek rodziny. Można to zrobić także na rządowym portalu internetowym emp@tia. Warto również sprawdzić, czy gmina nie oferuje Lokalnej Karty Dużej Rodziny z dodatkowym pakietem zniżek. 

Więcej o: