Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziela i święta oraz w niektóre inne dni została przegłosowana w sejmie 10 stycznia 2018 roku. Zakaz handlu handlu wszedł w życie jednak dopiero od marca 2018 roku. Wtedy jednak nie obowiązywał w swojej pełnej formie. Początkowo pierwsze i ostatnie niedziele były handlowe, a dwie w środku miesiąca niehandlowe. Rok później zakaz handlu nie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę miesiąca z kilkoma wyjątkami. W pełni ustawa zaczęła obowiązywać od początku 2020 roku i wszystkie niedziele, z kilkoma wyjątkami, objęte są zakazem handlu.
W tym roku przewidziano tylko siedem niedzieli, które nie są objęte zakazem handlu. Pierwsza z nich już za nami, a na kolejną trzeba czekać jeszcze przez niemal dwa miesiące. Pozostało więc w tym roku już tylko sześć niedzieli handlowych:
Zgodnie z zapisami ustawy zakaz handlu nie obejmuje restauracji, kawiarni, cukierni, kwiaciarni i stacji benzynowych. Zakupy jutro będzie można zrobić w sklepach prowadzonych przez właścicieli. Dzięki temu otwarte jest wiele Żabek, które prowadzone są na zasadzie franczyzy. Zakaz nie obowiązuje również sklepów ze statusem placówki pocztowej.
Niedziel handlowe 2020 fot. AG
Zakaz obowiązuje też w zmienionej formie w święta kościelne. 11 kwietnia przed Świętami Wielkanocnymi oraz 24 grudnia w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia ustawa o zakazie handlu zabrania sprzedaży po godzinie 14:00. Zmian w zakazie handlu chciałaby "Solidarność".