Zakaz handlu. Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy jutro są otwarte sklepy?

Zakaz handlu w 2020 roku obowiązuje już w swoje pełnej formie. W tym roku jest tylko kilka niedzieli, które nie są objęte zakazem. Czy jutro są otwarte sklepy? Czy jutro niedziela handlowa?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziela i święta oraz w niektóre inne dni została przegłosowana w sejmie 10 stycznia 2018 roku. Zakaz handlu handlu wszedł w życie jednak dopiero od marca 2018 roku. Wtedy jednak nie obowiązywał w swojej pełnej formie. Początkowo pierwsze i ostatnie niedziele były handlowe, a dwie w środku miesiąca niehandlowe. Rok później zakaz handlu nie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę miesiąca z kilkoma wyjątkami. W pełni ustawa zaczęła obowiązywać od początku 2020 roku i wszystkie niedziele, z kilkoma wyjątkami, objęte są zakazem handlu.

Czy jutro niedziela handlowa? Czy jutro są otwarte sklepy?

W tym roku przewidziano tylko siedem niedzieli, które nie są objęte zakazem handlu. Pierwsza z nich już za nami, a na kolejną trzeba czekać jeszcze przez niemal dwa miesiące. Pozostało więc w tym roku już tylko sześć niedzieli handlowych:

  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Zgodnie z zapisami ustawy zakaz handlu nie obejmuje restauracji, kawiarni, cukierni, kwiaciarni i stacji benzynowych. Zakupy jutro będzie można zrobić w sklepach prowadzonych przez właścicieli. Dzięki temu otwarte jest wiele Żabek, które prowadzone są na zasadzie franczyzy. Zakaz nie obowiązuje również sklepów ze statusem placówki pocztowej

Niedziel handlowe 2020Niedziel handlowe 2020 fot. AG

Zakaz obowiązuje też w zmienionej formie w święta kościelne. 11 kwietnia przed Świętami Wielkanocnymi oraz 24 grudnia w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia ustawa o zakazie handlu zabrania sprzedaży po godzinie 14:00. Zmian w zakazie handlu chciałaby "Solidarność".

Zobacz wideo
Więcej o: