PIT 2020 i 500 plus. Czy powinniśmy wpisywać? Czy świadczenie ma wpływ na rozliczenie podatkowe?

Od 15 lutego można składać zeznania podatkowe. Wypełniając PIT-y można jednak natknąć się na wiele problemów. W poniższym artykule wyjaśniamy wątpliwości dotyczące świadczenia 500 plus.
Zobacz wideo

PIT-y można składać od 15 lutego 2020 roku do końca kwietnia. Później zrobi to za nas urząd skarbowy. Rozliczenia podatkowe zwykle budzą wiele wątpliwości, a jedna z nich dotyczy świadczenia 500 plus

PIT 2020, 500 plus i zeznanie podatkowe 

Program 500 plus uznawany jest za sztandarowy projekt PiS, który został wprowadzony w życie w 2016 roku. Kluczową informacją jest fakt, że 500 plus jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania i nie musi być wykazywany w rocznym zeznaniu PIT. Dodatek nie musi pojawić się w formularzach PIT PIT-36 czy PIT-37, nie wpływa także na kwotę wolną od podatku, nie zabiera prawa do rozliczenia wspólnie z dzieckiem, a także nie spowoduje, że trafimy z pierwszego progu podatkowego do drugiego. 

500 plus. Czy ma wpływ na ulgę prorodzinną? 

Podczas składania zeznania podatkowego należy pamiętać o tym, że można ubiegać się o ulgę prorodzinną. Skorzystać z niej mogą nie tylko rodzice, ale także opiekunowie prawni oraz rodzice zastępczy. Kluczowe jest, aby nie przekroczyć limitu dochodowego, który wynosi 112000 zł. Wysokość bonifikaty zależna jest od tego, na które dziecko jest przyznawana:

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie.

Jak podaje serwis ksiegowosc.infor.pl, pobierania świadczenia 500 plus nie likwiduje szansy skorzystania z ulgi na dziecko. We wcześniejszych latach mogło to wpłynąć na przyznanie świadczenia, ale w 2019 PiS zdjął kryterium finansowe w przypadku wnioskowania o świadczenie na pierwsze dziecko. 

Więcej o: