PIT. Ulga na dziecko 2020. Ile można odliczyć pieniędzy za dzieci? Komu przysługuje ulga na dziecko?

Ulga na dziecko 2020. Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych za 2019 rok. Deklarację podatkowe trzeba złożyć do końca kwietnia. Podatnicy mogą liczyć na dofinansowanie od rządu m.in. na potomstwo. Ile można odliczyć pieniędzy i komu przysługuje ulga podatkowa na dziecko? Sprawdzamy.
Zobacz wideo

W tym roku rozliczenie podatkowe rozpocznie się dopiero 15 lutego. Dokumenty można składać wcześniej, ale urząd rozpocznie ich procedowanie dopiero w połowie przyszłego miesiąca. Od tej daty trzeba też liczyć 45 dni, jakie ma Urząd Skarbowy, na zwrot nadpłaconego podatku

Ulga podatkowa na dziecko za 2019 rok. Komu przysługuje i jak ją dostać?

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać podatnicy rozliczający się za pomocą formularzy PIT-36 i PIT-37. Przysługuje ona nie tylko rodzicom, ale także opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Prawa rodzicielskie jednak nie są najistotniejszym czynnikiem przy przyznawaniu ulgi, ponieważ odliczyć mogą ją osoby, które faktycznie wychowują dzieci. 

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać osoby zajmujące się niepełnoletnimi, ale nie tylko. Przysługuje ona także osobom, utrzymującym dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia i wciąż się uczą, a ich dochód nie przekracza 3089 zł. Odliczyć mogą ja także podatnicy, który otrzymują dodatek pielęgnacyjny na niepełnosprawne dziecko. Wysokość bonifikaty zależna jest od tego, na które dziecko jest przyznawana:

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: