Koronawirus straszy. Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia w samolocie?

Eksperci są zgodni. Ważniejsze w uniknięciu infekcji koronawirusem jest staranne mycie rąk niż noszenie materiałowej maski zasłaniającej usta i nos.
Zobacz wideo Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

David Powell, doradca medyczny w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Przewoźników Lotniczych (IATA) powiedział w wywiadzie dla CNBC, że ryzyko zarażenia jakimkolwiek poważnym wirusem w samolocie jest bardzo niskie, ponieważ powietrze przepływa przez "filtry klasy chirurgicznej". Dla uniknięcia zarażenia wirusem w trakcie lotu, kluczowa jest więc odpowiednia higiena rąk.

Koronawirus. Jak nie zarazić się w samolocie? 

- Wiemy, że wirus w znakomitej większości rozprzestrzenia się przez bliski kontakt z kimś, kto nie czuje się dobrze - tłumaczy ekspert.

Wirusy układu oddechowego przenoszą się bowiem głównie drogą kropelkową. W praktyce oznacza to, że znajdują się w kropelkach śliny lub kataru, które opuszczają organizm w trakcie kaszlu lub kichania. 

Należy więc unikać dotykania powierzchni, na których mogą znajdować się kropelki z wirusem oraz - co ważne - własnej twarzy. Bardzo ważne jest również, by często i dokładnie myć dłonie, koniecznie mydłem, nie samą wodą. 

Do tego zarażeni powinni odpowiednio kichać i kaszleć - w  chusteczkę lub w wypadku jej braku w ręce, które potem powinni jak najszybciej umyć. Osoby z gorączką nie powinny też wchodzić na pokład samolotu, to dlatego służby na lotniskach sprawdzają teraz temperaturę podróżnych.

Zobacz wideo Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Wskazówki Powella podzielają inni eksperci, w tym np. David Heymann, który koordynował w Światowej Organizacji Zdrowia zwalczanie wirusa SARS. Heymann radzi również unikać bliskich kontaktów z osobami, które podejrzewamy, że są zarażone i myć ręce po tym, kiedy taką osobą dotkniemy.

Obaj eksperci uważają, że noszenie materiałowych masek zakrywających nos i usta nie jest bardzo efektywne. Wirusy z kropelek, które na nich się znajdą, mogą przeniknąć przez materiał. To dlatego personel medyczny często korzysta z bardziej szczelnych kombinezonów lub ochronnych masek na całą twarz, wykonanych z twardych, nieprzepuszczających materiałów.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (15)
Koronawirus straszy. Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia w samolocie?
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 5 razy 5

  Filtry klasy chirurgicznej? A co to za klasa? Econo (w slangu załóg np. PLL LOT zwana 'planktonem')
  Jeśli ktoś był w nowoczesnym (wspołczesnym) samolocie to wie, ze naukowo biorąc to najgęściej upakowana ilość przypadakowych homo sapiens w szczelnie zamkniętej puszce - z nakazem bycia przypietym pasem przez większośc czasu. Dotatkowo, te osobniki sa przetasowane przez wiele połączeń kierunków.
  A te ręce to mają umyć gdzie? 2-3 mikro kibelki na 200 osób, niekiedy niemikroskopijnych rozmiarów, więc na koniec lotu - mocz pływa po podłodze.

 • azalka12

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież bez sensu jest to co napisaliście - zoo tego, że samolocie są filtry 'klasy chirurgicznej' jeżeli będę siedzieć przy chorej osobie? Przecież wirusy i bakterie wybiorą możliwie najkrótszą drogę a nie drogę dookoła przez 'chirurgiczne' filtry!

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 3

  Pacjent 'zero' przywiozl tego wirusa z Singapuru do Francji. Wiadomo o 11 zarazonych. Owszem , Sinagpur, jako pierwszy zawiesil polaczneia z Chinami. Ale nie z Tajlandia czy pobliska Malezja. A I Tajowie i Malaje lataja do/i z Chin.
  Dzis moi zanjomi wwrocili z Singapuru do Polski via Monachium. Nikt o nic nie pytal i nikogo nie badal. Ani czy rece myli.

 • prinsik

  Oceniono 1 raz 1

  A tak jakby, jak myje się ręce samą wodą?

 • doomsday

  Oceniono 3 razy 1

  Tu jest link do krótkiego filmu z przyjęcia na lotnisku 17 letniego Włocha z Wuhan, dzisiaj.
  Nicolo przyleciał specjalnie po niego wysłanym wojskowym Boeingiem 767 . Jest transportowany w rodzaju epidemiologicznej klatki . Wielokrotne testy, także ten dzisiejszy, są negatywne. Mimo to Nicolo musi mieć kwarantannę w Zakaźnym Szpitalu Spallanzani w Rzymie :

  Https://www.repubblica.it/cronaca/2020/02/15/news/coronavirus_niccolo_studente_italiano_grado-248635376/?ref=RHPPLF-BH-I248622523-C8-P4-S1.8-T2

  Porównajcie sobie teraz jakie środki wobec ewakuowanego z Chin stosują Włosi i te które stosuje się wobec 30 Polaków ewakuowanych z Wuhan i przebywających na dziwnej kwarantannie we Wrocławiu, gdzie wśród tych ludzi pałęta się sfora księży , spowiada
  i rozdaje komunię bez żadnej nawet odzieży ochronnej.

 • doomsday

  Oceniono 5 razy 1

  W Chinach dezynfekują pieniądze w bankach, sklepach, itp. Ludzie starają się tam płacić tylko elektronicznie. Wg niemieckich uczonych nowy wirus może przetrwać do 9 dni na przedmiotach.
  Tymczasem premier Morawiecki i minister zdrowia Szumowski kazali na kwarantannie 30 z Wuhan umieścić w zwykłym skrzydle działającego szpitala na kilkaset osób . Panie salowe i z kuchni pracują na tym oddziale i na wszystkich innych oddziałach szpitala bez jakiejkolwiek odzieży ochronnej , używają ogólnodostępnej windy. Po oddziale codziennie kreci się kilku księży katolickich, którzy odprawiają mszę, udzielają komunii i spowiadają. Żaden nie używa maski lub rękawic , co jest standardem na kwarantannie we Włoszech. Chodzi o 55 ewakuowanych z Chin Włochów na kwarantannie w miasteczku wojskowym Cecchignola .

  Znaczy to mniej więcej, że już polowa Wrocławia może być zarażona. Putin 78 ewakuowanych z Wuhan Rosjan już dwa tygodnie temu wywiózł samolotem na Syberię do pustego sanatorium położonego w środku lasu. Nie wolno im wychodzić z pokoi przez minimum 14 dni.

 • jeak

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce niestety nikt się nie interesuje tą zarazą, ważniejszy jest fuck Lichockiej. Będzie dramat, myślę, że już jest za późno na działanie.

 • carolina_reaper

  Oceniono 4 razy -2

  No i swietnie , moze tym turystom z bozej laski odechce sie latac samolotami i wszedzie robic obore....siedziec na dupach i czekac az wirus zdechnie, wasze urocze selfiki z podrozy mozecie sobie takze wsadzic w dupy....halo, w szczegolnosci dotyczy to tzw celebrytow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX