Ministerstwo Finansów: dziura budżetowa w 2019 r. to 13,7 mld zł. Prawie połowa rocznego planu

Resort finansów przedstawił szacunkowe dane dotyczące sytuacji budżetu państwa za 2019 r. Odnotowano deficyt w wysokości 13,7 mld zł, czyli 47,9 proc. rocznego planu, który w zeszłym roku wynosił 28,5 mld zł.

- W okresie styczeń-grudzień 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosły 400,6 mld zł i były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-grudzień 2018 r. o ok. 18 mld zł - podał resort finansów. Z wyliczeń ministerstwa wynika, że dochody z podatku VAT były wyższe o 3,4 proc. rok do roku (o ok. 5,9 mld zł), a dochody z podatku PIT wyższe o 9,9 proc. rok do roku (o ok. 5,9 mld zł). Jednocześnie, jak wylicza resort, wyższe 15,5 proc. były także dochody z podatku CIT (o ok. 5,4 mld zł), z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych - o 4,3 proc., czyli ok. 0,2 mld zł.

Zobacz wideo

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów, wykonanie dochodów niepodatkowych od stycznia do grudnia 2019 r. wyniosło ok. 31,3 mld zł i było wyższe o 8,5 proc., czyli ok. 2,5 mld zł - w porównaniu z rokiem 2018. Jednocześnie według projektu przesłanego we wrześniu 2019 r. wykonanie tegorocznego deficytu miało wynieść 11,99 mld zł.

Resort podał, że wykonanie wydatków budżetu państwa w w 2019 r. wyniosło 414,2 mld zł, czyli 99,5 proc. założonego planu. - W stosunku do tego samego okresu roku 2018 (390,5 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 23,8 mld zł, tj. 6,1 proc., głównie z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 5,3 mld zł) oraz dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 3,1 mld zł), ponadto z tytułu rozliczenia z budżetem Unii Europejskiej (więcej o 3,1 mld zł) - podało ministerstwo. Z szacunków wynika jednocześnie, że wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o 2,2 mld zł w porównaniu z 2018 r. 

Zrównoważony budżet, czyli prognoza na 2020 rok

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o 2020 r. to dochody budżetu państwa zaplanowano na poziomie ok. 435,3 mld zł. Tyle samo - zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego - miałyby wynieść wydatki. Jednak, jak wskazują ekonomiści, tak przedstawiony zrównoważony budżet jest mocno naciągany i w praktyce może się nie zrealizować. Zdaniem Ignacego Morawskiego, eksperta i szefa centrum analiz SpotData, choć w budżecie deficyt wynosi zero, to w sektorze finansów publicznych, uwzględniającym wszystkie instytucje publiczne (wraz z samorządami), deficyt ma sięgnąć ponad 26 mld zł (1,2 proc. PKB). Jest to wynik liczony według metodologii UE.

Kiedy odejmie się jednorazowe działania związane z opodatkowaniem transferu OFE na indywidualne konta emerytalne czy z dochodami ze sprzedaży praw do emisji CO2, to deficyt w finansach publicznych sięgnąć ma ok. 48 mld zł (2,2 proc. PKB). W takiej sytuacji mówienie o zrównoważonym budżecie nie ma już większego sensu

- skomentował Ignacy Morawski ze SpotData.

Więcej o:
Komentarze (49)
Ministerstwo Finansów: deficyt budżetowy w 2019 r. to 13,7 mld zł. Prawie połowa rocznego planu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 13

  To w tym roku załóżcie dziurę wielkości stu miliardów i się cieszcie, że będzie w okolicy 48..
  Taki zabieg z pewnością nam wszystkim poprawi nastrój!

 • takaprawda3000

  Oceniono 9 razy 7

  A inflacja to 2%, a na PiS chce głosować ponad 50% obywateli.

  Jak już kłamać to na całego.

 • kms2x

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawe ile wyniesie w maju, jak trzeba będzie podać rzeczywiste dane do Eurostatu. Bo tak jest co rok, jak do tej pory. Do listopada nadwyżka, w grudniu na zero, w styczniu deficyt najniższy w historii, w marcu mniejszy niż za czasów PO, a w maju już nikt nie pamięta co było w listopadzie.

 • martazmijka

  Oceniono 10 razy 6

  No to nieźle. Czyli 2 miliardy na telewizje publiczną to ogromna kasa, która mogłaby byc pozytecznie użyta.

 • ks.krupinski

  Oceniono 6 razy 4

  Wzrost dochodu z VAT mniejszy niż wzrost PKB? I co z tą legendarną poprawą ściągalności?

 • mikejar

  Oceniono 6 razy 4

  A KTO TO MOWIL !!! WYSTARCZY NIE KRASC !!!!!!! CZY TO NIE BYL PIS. !!!!

  Aferzysci i zlodzieje to caly PIS !!!!!!! Bedziecie siedziec. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kertog123

  Oceniono 6 razy 4

  + kilka mld wzrost załduzenia szpitali + kilka mld przerzucone na samorzady + 100 miliardów wzrost zadłużenia kraju przez 5 lat rzadów PISu

 • szabepio

  Oceniono 2 razy 2

  Bzdura. Pisowe "gebelsy" zapomniały dodać deficyt w zus ok 40mld zł i w nfz ok 30mld zl.
  Bujac to w las ale nie nas.
  Widze ze tradycyjnie po trupach i kłamstwach do wladzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX