Z Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia wprost na Mazury. GDDKiA chce połączyć kilka kluczowych dróg

Droga ekspresowa S5 może zostać przedłużona. Dzięki temu mieszkańcy Bydgoszczy, Poznania a nawet Wrocławia, zyskaliby szybkie połączenie z Mazurami. Wzrosłoby też znaczenie nowej "piątki" - trasa ma szansę być jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce.

>>> Zobacz także: Producenci nie przekreślili jeszcze klasycznych kombi klasy średniej. Sprawdzamy, co oferuje jedno z nich

Zobacz wideo

GDDKiA ledwie zakończyła trwającą ponad dekadę budowę ważnego fragmentu drogi ekspresowej S5, a już planuje jej wydłużenie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że pracuje nad poprowadzeniem nowej "eski" do Ostródy i dalej - przez Olsztyn po same Mazury. - W ten sposób powstanie nowy szlak łączący cztery województwa:  warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie - wyjaśnia Dyrekcja.

Droga ekspresowa S5, która w grudniu doczekała się połączenia na odcinku Poznań-Wrocław, docelowo, poprzez swój zasięg, stanie się jednym z kluczowych ciągów komunikacyjnych. S5 ma bowiem lub będzie mieć połączenia z autostradami A1, A2, A4 i A8.

Konsultacje rozpoczęte. S5 poprowadzi na Mazury

Przedłużenie drogi ekspresowej S5 poprzez połączenie Ostródy z autostradą A1 znajduje się obecnie na etapie analiz. Projekt przewiduje przeprowadzenie trasy przez 14 powiatów i 53 gminy, co wymaga konsultacji w zakresie planowania przestrzennego.

Dalszym etapem będzie ogłoszenie przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Projektanci zaproponują kilka możliwych wariantów przebiegu przyszłej S5. Rozwiązania zostaną przedstawione władzom samorządowym. Po konsultacjach GDDKiA będzie musiał uzyskać odpowiednią zgodę środowiskową.

Więcej o: