Inflacja wystrzeliła. Prezydent uspokaja: Ceny rosną przejściowo. Ekonomiści są innego zdania. "Jest prawnikiem"

Rosnące ceny żywności i usług mogą stać się jednym z najważniejszych tematów w kampanii prezydenckiej. Inflacja wystrzeliła bowiem do poziomów niewidzianych od 9 lat. Prezydent Andrzej Duda podczas wieców z wyborcami uspokaja, że to sytuacja przejściowa. Dlaczego ceny w Polsce rosną i czy prezydent ma rację? Posłuchaj rozmowy ze Studia Biznes.

Inflacja jest na szczytach niewidzianych od lat. Ceny w styczniu 2020 r. wzrosły aż o 4,4 proc. w porównaniu z poziomem ze stycznia 2019 r. - wynika ze wstępnych danych GUS. Tak wysokiego odczytu inflacji nie było od grudnia 2011 r. Jak tłumaczy to przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, która ma stać na straży inflacji? - Obecne przyspieszenie ma charakter przejściowy. Wszystkie prognozy wskazują bowiem, że w przyszłym roku nastąpi obniżenie inflacji w pobliże 2,5 proc., a więc środka celu inflacyjnego NBP - stwierdził Adam Glapiński, prezes NBP.

Eksperci zaproszeni do programu "Studio Biznes" - dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Wydział Nauk Ekonomicznych UW i Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju - są innego zdania. Według nich kolejne miesiące mogą przynieść znaczne podwyżki cen zwłaszcza żywności i usług. Posłuchaj rozmowy. Studio Biznes to program, który można oglądać na żywo na Gazeta.pl w każdą środę o godzinie 12:00. 

Polecane dla Ciebie