Inflacja wystrzeliła. Prezydent uspokaja: Ceny rosną przejściowo. Ekonomiści są innego zdania. "Jest prawnikiem"

Rosnące ceny żywności i usług mogą stać się jednym z najważniejszych tematów w kampanii prezydenckiej. Inflacja wystrzeliła bowiem do poziomów niewidzianych od 9 lat. Prezydent Andrzej Duda podczas wieców z wyborcami uspokaja, że to sytuacja przejściowa. Dlaczego ceny w Polsce rosną i czy prezydent ma rację? Posłuchaj rozmowy ze Studia Biznes.

Inflacja jest na szczytach niewidzianych od lat. Ceny w styczniu 2020 r. wzrosły aż o 4,4 proc. w porównaniu z poziomem ze stycznia 2019 r. - wynika ze wstępnych danych GUS. Tak wysokiego odczytu inflacji nie było od grudnia 2011 r. Jak tłumaczy to przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, która ma stać na straży inflacji? - Obecne przyspieszenie ma charakter przejściowy. Wszystkie prognozy wskazują bowiem, że w przyszłym roku nastąpi obniżenie inflacji w pobliże 2,5 proc., a więc środka celu inflacyjnego NBP - stwierdził Adam Glapiński, prezes NBP.

Eksperci zaproszeni do programu "Studio Biznes" - dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Wydział Nauk Ekonomicznych UW i Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju - są innego zdania. Według nich kolejne miesiące mogą przynieść znaczne podwyżki cen zwłaszcza żywności i usług. Posłuchaj rozmowy. Studio Biznes to program, który można oglądać na żywo na Gazeta.pl w każdą środę o godzinie 12:00. 

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (162)
Inflacja wystrzeliła. Prezydent uspokaja: Ceny rosną przejściowo. Ekonomiści są innego zdania. "Jest prawnikiem"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 45

  Populizm aż wrzeszczy. Kiedyś promował Andżej hasło, Polska w ruinie. Dzisiaj, wzrost cen jest przejściowy. Można się pokusić o opinię, że gdy Polacy zmądrzeją to będziesz Andżej z resztą bandy siedział. Wcale nie przejściowo.

 • sztucznypolak

  Oceniono 32 razy 32

  Bardzo dobrze ze takie bzdury opowiada.
  Niech suweren dobrze to zapamieta i sprawdzi tuz przed wyborami czy ceny spadly.

 • cozano

  Oceniono 24 razy 24

  Już sam fakt podwyższenia płacy minimalnej do 2600, a na koniec roku do 3000 spowoduje znaczący wzrost inflacji. Na razie jeszcze nie wszyscy producenci i usługodawcy podwyższyli ceny, ale będą musieli. Dodamy do tego radosną twórczość obecnego rządu w podnoszeniu pod różnymi nazwami podatków i zobaczymy "przejściowość" rosnących cen.

 • niktwazny126

  Oceniono 22 razy 22

  Jak wybierzemy Dudę, to następnego dnia wszystkie ceny spadną, tak należy rozumieć. Będzie pięknie i sprawiedliwie.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 17 razy 17

  "PiS to rzecz przejściowa". Dobre hasło na wybory.

 • szaja25

  Oceniono 19 razy 17

  Przejściowy prezydent.

 • racionalist

  Oceniono 14 razy 14

  Pod koniec epoki gierkowskiej rowniez zaczewly sie "przejsciowe klopoty". Trwaly do konca lat 80.

 • guru133

  Oceniono 12 razy 12

  No przecież Budyń nie przyzna że wypuszczeniem masy pieniędzy bez pokrycia na rynek rozbujali inflację. Jak na razie idą drogą nieboszczki PZPR, ale gdyby budyń to przyznał , czyli powiedział prawdę, to kurdupel z Nowogrodzkiej nigdy by mu tego nie wybaczył.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX