Kredytobiorcy mogą spać spokojnie? Glapiński nie chce podnosić stóp. "Inflacja się obniży"

Adam Glapiński, szef NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, zapewnia, że nie ma powodów, by obecnie podnosić stopy procentowe. Według niego inflacja powinna się bowiem mocno obniżyć, a utratę wartości pieniądza rekompensują Polakom wyższe zarobki.

>>> Zobacz także: Inflacja wystrzeliła. Ekonomista: Sytuacja wymknęła się spod kontroli RPP. Czas na reakcję miną

Zobacz wideo

Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, a jednocześnie przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej ocenił, że inflacja, która w styczniu - według wstępnych szacunków GUS - osiągnęła poziom 4,4 proc., spadnie.

- Obecne przyspieszenie ma charakter przejściowy. Wszystkie prognozy wskazują bowiem, że w przyszłym roku nastąpi obniżenie inflacji w pobliże 2,5 proc., a więc środka celu inflacyjnego NBP - stwierdził Glapiński.

- Szacowana dynamika cen, po wyłączeniu szoków podażowych i wspomnianych czynników regulacyjnych, nadal nie przekracza 2,5 proc. Potwierdza to, że nie nadmierny wzrost popytu w gospodarce jest źródłem przejściowo podwyższonej inflacji. Szczególnie, gdy zauważy się, że istotny wzrost wskaźnika inflacji nastąpił już po wyraźnym obniżeniu dynamiki konsumpcji. I właśnie to obniżenie dynamiki konsumpcji będzie także przyczyną słabnącej presji popytowej, działając w kierunku obniżenia przyszłej inflacji - napisał Glapiński w artykule opublikowanym w "Rzeczpospolitej".

Glapiński stwierdził też, że obecny wzrost cen nie oznacza, że produkty będą drożeć także w przyszłości. Szef Narodowego Banku Polskiego zaznacza też, że dochody gospodarstw domowych rosną wyraźnie szybciej niż ceny, przez co Polaków i tak stać na coraz więcej.

Szef NBP Adam Glapiński: Stopy procentowe nie muszą być podnoszone

Szef NBP stwierdził też, że biorąc pod uwagę uwarunkowania makroekonomiczne, nie ma  obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych. Glapiński podkreśli, że podstaw takich nie było również w przeszłości. - Przypomnę, że jeszcze w styczniu 2019 r., a więc zaledwie przed rokiem, inflacja obniżyła się do 0,7 proc., spadając istotnie poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego - przypomniał przewodniczący RPP.

Czytaj też: Ceny mieszkań. Czy na tym rynku rośnie bańka? Prezes NBP: Żadne badania tego nie potwierdzają

Glapiński potwierdził swoje stanowisko wyrażone na początku lutego. Stwierdził wówczas, że jest bardzo prawdopodobne, iż do końca kadencji obecnej Rady, czyli do grudnia 2021 roku, stopy procentowe pozostaną bez zmian.