Dodatek stażowy. Ile wynosi dodatek za wysługę lat? Po jakim czasie przysługuje?

Dodatek stażowy przysługuje przedstawicielom tylko części zawodów. Z tytułu wysługi lat otrzymują oni co miesiąc dodatek do pensji. Informujemy, kto może na to liczyć oraz ile on wynosi.

Dodatek stażowy nie ma charakteru powszechnego, więc w kodeksie pracy nie znajdziemy przepisów, które w jakikolwiek normowałoby kwestię dodatków do wynagrodzeń dla doświadczonych pracowników. Wszystko zależy od indywidualnych decyzji pracodawców, którzy mogą wprowadzić odpowiednie zapisy do wewnętrznego regulaminu przedsiębiorstwa. Najczęściej osoby takie są jednak nagradzane w postaci premii rocznych, więc obecnie na dodatek za wysługę lat mogą liczyć przede wszystkim pracownicy budżetówki, czyli żołnierze, nauczyciele czy urzędnicy. 

Zobacz wideo

Dodatek za wysługę lat. Po jakim czasie pracy? 

Pracownicy sfery budżetowej mają ustawowo zagwarantowane dodatki stażowe do pensji po przepracowaniu określonej liczby lat. W zależności od wykonywanego zawodu kształtują się one następująco: 

 • po czterech latach pracy (wysługa lat nauczyciela),
 • po pięciu latach pracy (wysługa lat w budżetówce).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatek stażowy wynosi jeden procent za każdy rok pracy aż do osiągnięciu poziomu 20 proc. wynagrodzenia. Po pięciu latach pracy można więc liczyć na wynagrodzenie 5 proc. wyższe od podstawy, ale osoba ze stażem powyżej 20 lat będzie pobierała maksymalny dodatek w wysokości 20 procent wynagrodzenia zasadniczego. 

Dodatek stażowy. Na co warto zwrócić uwagę? 

Osoby, które starają się o dodatek stażowy, powinny udokumentować poszczególne okresy zatrudnienia świadectwem pracy. Nie muszą tego robić, gdyż pracodawca ma obowiązek wypłacić wyrównanie z tytułu dodatku za wysługę lat do trzech lat wstecz. Do wysługi lat nie wlicza się okres zatrudnienia na innym rodzaju niż umowa o pracę, podobnie jak prowadzenie działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2020 roku dodatek stażowy nie wlicza się już do płacy minimalnej, która obecnie wynosi 2600 zł brutto, co promuje bardziej doświadczonych pracowników, którzy we wcześniejszych latach narzekali na tom, że zarabiają mniej od nowo zatrudnionych pracowników

Więcej o:
Komentarze (4)
Dodatek stażowy. Ile wynosi dodatek za wysługę lat? Po jakim czasie przysługuje?
Zaloguj się
 • gaciekesikowej

  Oceniono 6 razy 6

  nie wlicza się działalności gospodarczej ale za to wlicza się okres przebywania na zasiłku dla bezrobotnych. Te solidarnościowe tuzy które to wymyśliły wprowadziły coś na kształt segregacji nie rasowej ale pracowniczej.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 10 razy -4

  Powiedzcie jeszcze o 13 i 14 wypłacie, które z deklarowanych 3000 na rękę robią 3500.

  Nagle jak budżetowiec mówi, że jest zatrudniony za 1800 netto... To na rękę wychodzi mu 2520zł plus inne dodadki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX