Koronawirus. Co robić po powrocie z Włoch? Kontrole stanu zdrowia już na lotniskach

Rozszerzająca się epidemia koronawirusa we Włoszech sprawiła, że Główny Inspektorat Sanitarny wydał rekomendacje dla osób wracających do Polski z niebezpiecznych regionów. Od wtorku 25 lutego na lotniskach rozpoczęły się również kontrole dla podróżnych z północnych Włoch.

Epidemia koronawirusa rozszerza się na Półwyspie Apenińskim od kilku dni. Według najnowszych danych władz obecnie ponad 200 osób jest zarażonych, z czego siedem osób zmarło. Najwięcej zarażonych znajduje się na północy kraju, w takich regionach jak Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont czy Emilia-Romania. Jako że loty z i do Włoch odbywają się planowo, Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek rekomendację, jak zachowywać się po powrocie z regionów, w których panuje epidemia. Ponadto, od wtorku 25 lutego rozpoczęły się kontrole pasażerów samolotów. 

>>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Zobacz wideo

Koronawirus we Włoszech. GIS radzi, co robić po powrocie z Włoch

Główny Inspektorat Sanitarny na razie uspokaja nastroje, twierdząc, że "na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z tamtych rejonów odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół". GIS radzi jednak, co robić po powrocie z północnych regionów Włoch.

Według zaleceń takie osoby powinny przez 14 dni obserwować swój stan zdrowia, zwracając uwagę na temperaturę ciała oraz objawy charakterystyczne dla grypy (bóle mięśniowe, duszności czy kaszel). W przypadku zaobserwowania takich objawów należy powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Inne osoby, który miały kontakt z taką osobą również powinny poinformować odpowiednie instytucje. W przypadku, gdy w ciągu dwóch tygodni nie zaobserwujemy niczego budzącego naszą wątpliwość, możemy zakończyć kontrolę. 

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina również o przestrzeganiu zasad higieny jako środku zapobiegawczym. Chodzi m.in. o częstsze mycie rąk, stosowanie odpowiednich zasad ochrony podczas kaszlu i kichania, zachowania bezpiecznej odległości w stosunku do osób chorych, a także unikania dotykania ust, oczy i nosa, gdyż wirus przenosi się drogą kropelkową. 

Koronawirus we Włoszech. Kontrole stanu zdrowia na lotniskach, SMS-y do podróżnych 

Rozszerzająca się epidemia wywołuje reakcje władz państwowych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polacy wracający z zagranicy otrzymają wiadomości SMS z instrukcjami, co robić, jeśli pojawią się objawy choroby. MSZ odradza również wizyty w krajach, w których panuje obecnie epidemia.

Ponadto, na lotnisku Chopina oraz wielu innych portach lotniczych w kraju rozpoczęły się kontrole stanu zdrowia osób przylatujących z północnej części Włoch. Jak przekazał w rozmowie z tvn24.pl rzecznik lotniska Chopina, kontrole wykonywane są przez lotniskowy zespół medyczny, w taki sposób, aby potencjalnie chorzy pasażerowie nie mieli kontaktu z osobami zdrowymi. 

>>> CZYTAJ TEŻ:

Więcej o: