Podatek od psa istnieje od 1991 roku (ale wiele o nim nie wie), czyli od momentu wejścia w życie ustawy o podatkach i daninach. Z jego tytułu osoby posiadające psy muszą do 30 kwietnia uiścić opłatę za swojego ukochanego pupila. Kwota podawana jest co roku w obwieszczeniu ministra finansów. W 2020 roku danina od posiadania wyniesie maksymalnie 125,40 zł. To nieznaczny wzrost względem ubiegłego roku, kiedy to podatek wynosił 123,18 zł. Kwota jest odpowiednio mniejsza w momencie, gdy pies urodził się w trakcie trwania roku podatkowego.
Przepisy nie obowiązują wszystkich właścicieli czworonogów, gdyż o tym, czy podatek obowiązuje decyduje rada miasta bądź gminy. Ponadto, część osób jest z niego zwolniona. Poza mieszkańcami miast i gmin, w których nie obowiązuje podatek, daniny nie muszą płacić następujące osoby:
>>> Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy
Prawną podstawią podatku od posiadania psa jest Art. 18a. z Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Jedynym zwierzęciem domowym zawartym w niej jest właśnie pies, więc zgodnie z tymi przepisami nie ma konieczności płacenia podatków od innych zwierząt, takich jak kot, rybki, kanarki, chomiki czy króliki.