Miasto Qianjiang płaci za zgłaszanie się z koronawirusem. Równowartość 1400 dolarów dla chorego

Jedno z miast chińskiej prowincji Hubei oferuje pieniądze za zgłaszanie się do szpitali w razie wystąpienia objawów choroby. Jeśli infekcja potwierdzi się, wówczas pacjent otrzyma równowartość 1400 dolarów amerykańskich.

Takie regulacje wprowadziło Qianjiang, zamieszkiwane przez około milion osób. Miasto jest położone w odległości około 150 kilometrów od stolicy prowincji Hubei - Wuhan. Do tej pory stwierdzono tam 197 przypadków zakażenia patogenem.

Władze miasta, wykorzystując środki finansowe, chcą zapewnić bezpieczeństwo epidemiologiczne. Każda osoba z objawami przeziębienia i grypy, która zgłosi się do tamtejszych szpitali, a później okaże się być zarażona koronawirusem, otrzyma 10 000 juanów czyli równowartość około 1400 dolarów amerykańskich. Osoby, u których obecność wirusa na początku diagnostyki nie zostanie wykluczona, dostaną zaś tysiąc juanów. Na dwa tysiące juanów liczyć mogą osoby, które trafią do kategorii "poważnego ryzyka zarażenia”, lecz testy nie wykażą u nich obecności patogenu.

>>> Zobacz także: Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

Zobacz wideo

Koronawiurs w Chinach.

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach wyniosła dotychczas 2744 osoby. Poinformowała o tym chińska Narodowa Komisja Zdrowia. Łącznie odnotowano 78 497 przypadków choroby.

W ciągu ostatniej doby w Chinach z powodu koronawirusa zmarło 29 osób. To najmniejsza liczba ofiar śmiertelnych od 28 stycznia. Dobę wcześniej zanotowano 52 przypadki śmierci. W samej w prowincji Hubei, która jest ogniskiem epidemii, zmarło w środę 26 osób.

W Europie najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano we Włoszech, zwłaszcza na północy kraju. Koronawirusa odnotowano także m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji oraz w Niemczech.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan są podobne do objawów grypy. Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Choroba jest niebezpieczna przede wszystkim dla tych, którzy mają zaburzenia odporności, dla osób starszych, dla osób leczonych onkologicznie. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka, możliwe jest też zarażenie się poprzez kontakt ze zwierzętami oraz spożywanie mięsa i owoców.

Koronawirus. Czytaj także:

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO

Więcej o: