Minister Jadwiga Emilewicz o koronawirusie: może być szansą dla polskich przedsiębiorców

- Paradoksalnie, epidemia koronawirusa może być szansą dla polskich przedsiębiorców - powiedziała minister Jadwiga Emilewicz, podkreślając, że krajowe firmy mogą być konkurencyjne dla tych z Chin, gdzie po raz pierwszy pojawił się koronawirus z Wuhan.

- Polska gospodarka oparta na małych i średnich firmach, które nie miały swoich parków produkcyjnych ulokowanych w Chinach, paradoksalnie na tego typu kryzysie może skorzystać - powiedziała w czwartek w Poznaniu minister Emilewicz, zapytana o konsekwencje związane z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

Jadwiga Emilewicz: Wiele branż może skorzystać na tej kryzysowej sytuacji

Jak donosi TVN24 BiS, minister rozwoju miała w ostatnich dniach spotykać się z pytaniami od amerykańskich inwestorów - m.in. z branży budowlanej - którzy przez epidemię koronawirusa utracili dostawców z Chin.

Oni poszukują bardzo szybko nowych dostawców, którzy będą w stanie bardzo szybko dostarczyć dobry towar w wysokim wolumenie - i szukają ich dzisiaj w Polsce. Wiele branż może skorzystać na tej kryzysowej sytuacji, choć oczywiście trudno oszacować konsekwencje dla globalnej gospodarki

- powiedziała minister Emilewicz.

>>> Czarny scenariusz rozwoju koronawirusa. Czego boją się inwestorzy?

Zobacz wideo

USA, koronawirus i widmo recesji

W chwili obecnej w Stanach Zjednoczonych przypadków koronawirusa jest 60. Według Janet Yellen, byłej szefowej amerykańskiego banku centralnego, z powodu epidemii USA może grozić recesja, której nie wywołały jak dotąd wojny handlowe Trumpa, czy duże spadki ceny ropy w ostatnim czasie. Epidemia uderza jednak w giełdę i wyniki wielkich firm jak np. Apple. - Widzieliśmy znaczący wpływ [koronawirusa] na Europę, która i tak była osłabiona, i można sobie wyobrazić, że to doprowadzi Stany Zjednoczone do recesji - powiedziała Janet Yellen, cytowana przez Bloomberga.

Amerykański prezydent Donald Trump uważa mimo to, że jak na razie odpowiedź władz na wirusa jest prawidłowa i wystarczająca. Mark Zandi, główny ekonomista firmy Moody's Analytics, zwraca uwagę nie tyle na reakcje władz, co na zachowania konsumenta, który ma kluczowy wpływ na rynek, a tym samym - na gospodarkę. - Jeśli amerykański konsument straci zaufanie, a koronawirus będzie prawdziwym testem zaufania, recesja nastąpi - powiedział portalowi CNN Mark Zandi.

Więcej o:
Komentarze (164)
Minister Jadwiga Emilewicz o koronawirusie: może być szansą dla polskich przedsiębiorców
Zaloguj się
 • agenciputinawon

  Oceniono 76 razy 70

  Ta pani jest zaiste niepełnosprawna umysłowo...
  A jakby tak 95% Chińczyków umarło, to by dopiero Polska miała szanse...

 • dorkas19.78

  Oceniono 48 razy 46

  A ja myślę, że gdyby wirus zaatakował "rządzących", to paradoksalnie Polska by na tym skorzystała.

 • c.t.k

  Oceniono 49 razy 43

  Ja 3.14erdolę!
  Jak to mówią: nie ciesz się dziadku z czyjegoś wypadku.

 • nulka8

  Oceniono 43 razy 37

  Brak mi słów. Ohyda. Wstyd tak myśleć a co dopiero mówić. Wskazywać ludziom, że nieszczęście innych może przynieść im korzyści. Poniżej wszelkiej godności.

 • czechy11

  Oceniono 33 razy 31

  Czego spodziewać się po przedstawicielkę z Okupacyjnego Rzadu Zdrady Narodowej wystawionej przez jednego z najbardxuej odrażających wijów niejakiego Gowina!

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 30 razy 28

  Czy ty kobieto oszalałaś? Twoje słowa są przerażające. Liczysz na profity z ewentualnej śmierci niewinnych ludzi? Następny, kto może skorzystać to ZUS! Przecież największa śmiertelność jest wśród chorych w podeszłym wieku - no to ZUS zaoszczędzi na ich emeryturach jeśli poumierają, prawda Emilewicz? Czy ty wiesz co wygadujesz pisowska minister?

 • catch36

  Oceniono 29 razy 25

  Kobieta jest nieprzytomna z głupoty, świat mówi o recesji z powodu wirusa a ona widzi szansę. Jeśli w zachodniej Europie będzie recesja to nie będą kupować towarów i usług w Polsce. Znakomita szansa żeby zbankrutować.

 • achaszwerosz

  Oceniono 25 razy 21

  Zakład pogrzebowy Bytom dziękuje Pani Minister.

 • wezyronly

  Oceniono 27 razy 21

  Taaa,, każda wojna przpyśpieszała rozwój kraju...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX