Senat przegłosował ustawę budżetową. Jest nowa poprawka w sprawie pieniędzy na onkologię

Senat zagłosował za przyjęciem ustawy budżetowej na rok 2020 wraz z kilkudziesięcioma poprawkami. 52 senatorów głosowało "za", przeciw było dwóch, a 42 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z założeniami ustawy budżet ma być równoważony, czyli wydatki będą się sumować z dochodami na poziomie 435 miliardów 340 milionów złotych.

Jedna z przyjętych przez Senat poprawek przesuwa blisko 2 miliardy złotych (1 miliard 920 mln zł) na leczenie chorób nowotworowych. Jako źródła finansowania wskazuje między innymi zmniejszenie o 600 milionów złotych wydatków na obsługę długu Skarbu Państwa, czy obniżenie o tę samą wartość środków zarezerwowanych na współfinansowanie projektów z udziałem UE. 

W środę 19 lutego komisja zdrowia w Senacie poparła poprawkę, która zakłada przesunięcie powyższej kwoty z działu dotacje i subwencje na program polityki zdrowotnej. - Pieniądze, które chcieliśmy przeznaczyć na onkologię, pieniądze, które Senat przyjął w formie odrzucenia dotacji na dofinansowanie telewizji publicznej i Senat chciał skierować na onkologię - zostało to przez Sejm odrzucone. Dlatego poszukaliśmy pieniędzy w budżecie - uzasadniała wtedy poprawkę przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera z Platformy Obywatelskiej. 

>>> Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

100 mln zł dla Polonii

Inna poprawka dotyczy przeznaczenia dodatkowo ponad 4,6 miliarda złotych (4 mld 605 mln zł) na subwencję oświatową dla samorządów. Środki na ten cel mają pochodzić z podatku VAT.

Senat odrzucił też wniosek mniejszości złożonej z przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości o przyjęcie ustawy budżetowej bez poprawek oraz opowiedział się za poprawką przywracającą Kancelarii Senatu ponad 100 mln zł dla Polonii.

Ustawa budżetowa na rok 2020 trafi teraz ponownie do Sejmu. Ten może odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.

Więcej o:
Komentarze (14)
Senat przegłosował ustawę budżetową. Jest nowa poprawka w sprawie pieniędzy na onkologię
Zaloguj się
 • Jan Nowak

  Oceniono 29 razy 3

  PiS dzielce odrzucą hurtem wszystkie poprawki i będzie po sprawie. Taka zabawa w kotka i myszkę na koszt podatnika. Tzw. senat jest tylko przechowalnią dla różnej maści koryciarzy. Nic nie może.

 • wol777

  0

  Wreszcie SENAT odzyskał należną mu rangę i powagę. Czas najwyższy zmienić Dudę a następnie Sejm.

 • wolf01

  Oceniono 8 razy 0

  AntyPolska Partia Psycholi i Szaleńców na rozkaz swoich panów w koloratkach zniszczy Polskę by wprowadzić tu TERROR RELIGIJNY tylko po to żeby ZBOCZENCY W KOLORATKACH mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo jak na swoim prywatnym folwarku

 • z.a.j.e.t.y

  Oceniono 1 raz -1

  A TEMU TRZECIEMU ZMIENILI pampersa,bo jakos tak chodzi szeroko...LOL...

 • claudiusz

  Oceniono 29 razy -1

  jestem dumny z Senatu a konkrettnie z Uchwaly potepiajaca "niewyobrazalna dewastacje polskiego sadownictwa" .. brawo Senat...brawo Marszalek Grodzki .. to bardzo wazna Uchwala ,na ktora bedzie powolywac sie Komisja Europejska i sady w przyszlosci ... Senat dzis jest wazna ostoja walki o uratowanie Polski,ktora na naszych oczach stala sie BANASIOWA REPUBLIKA,w ktorej przestaly prawidlowo funkcjonowac najwazniejsze instytucje panstwowe jak Sejm,Rzad,Sady,Prokuratura,NIK,CBA,Urzad Prezydenta,TVP .. demokracja zostala rozwalona przez mafijny pis....Polske dzis krytykuje caly swiat lacznie z naszym jedynym "sojusznikiem" - USA .. czy jest to mozliwe (to pytanie do pisiorkow) ,ze wszyscy sie myla tylko nie PIS ? .. Polacy musza w wyborach pozbawic dudy drugiej kadencji - alternatywa jest cofniecie panstwa wstecz na wiele pokolen...to nasz patriotyczny obowiazek - teraz albo nigdy..

 • popsuty2x

  Oceniono 6 razy -2

  I znowu POżemy im Gest Kozakiewicza ... jak zrobiła Lichocka.
  Tyle warte są szopki Doktóra Łapówka :(

 • tempa-dzida2

  Oceniono 10 razy -2

  Mam wrażenie, że ten "budżet" rozleci się jeszcze przed uchwaleniem ...

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 8 razy -4

  wydali kasę na BOTOX dla babci Kidawy przed wyborami, a mogli wydać na.... leczenie RAKA :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX