Przepisy o zakazie handlu w niedziele istnieją od 2018 roku. Od tego roku były one sukcesywnie zaostrzane. Jeszcze w poprzednim roku zakupy w supermarketach oraz centrach handlowych można było robić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W 2020 roku niedziel handlowy będzie jeszcze tylko sześć. Terminy te nie zostały wybrane przypadkowo. Najczęściej wypadają przed istotnymi świętami (Wielkanoc, Boże Narodzenie) bądź w związku ze specjalnymi okazjami, jak rozpoczęcie roku szkolnego.
1 marca to niedziela niehandlowa. W związku z tym sklepy typu Biedronka, Lidl oraz supermarkety i centra handlowe będą zamknięte. Najbliższa wolna od zakazu handlu niedziela wypada 5 kwietnia.
Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl
Zakaz handlu w niedziele uderza przede wszystkim w sklepy wielkopowierzchniowe, które muszą dostosować się do obowiązujących przepisów. W niedziele wolne od handlu, czyli np. jutro 1 marca, zakupy wciąż będzie można zrobić w mniejszych sklepach, jak chociażby Żabka czy osiedlowe "spożywczaki". Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy na kasie stoi właściciel danego punktu handlowego. Należy pamiętać, że w niedziele niehandlowe otwarte są apteki, piekarnie, sklepy na dworcach, stacje benzynowe oraz miejsca rozrywkowe, czyli kawiarnie oraz restauracje.
>>> Dowiedz się więcej: Zakaz handlu w niedziele coraz mniej przeszkadza Polakom. Niezadowoleni głównie zamożni z dużych miast