Niedziele handlowe 2020. Czy 1 marca jest niedziela handlowa? Czy jutro sklepy są otwarte?

Od 2020 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni obowiązuje w pełnym zakresie. Czy w niedzielę 1 marca będziemy mogli zrobić zakupy?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele istnieją od 2018 roku. Od tego roku były one sukcesywnie zaostrzane. Jeszcze w poprzednim roku zakupy w supermarketach oraz centrach handlowych można było robić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W 2020 roku niedziel handlowy będzie jeszcze tylko sześć. Terminy te nie zostały wybrane przypadkowo. Najczęściej wypadają przed istotnymi świętami (Wielkanoc, Boże Narodzenie) bądź w związku ze specjalnymi okazjami, jak rozpoczęcie roku szkolnego. 

Zobacz wideo Studio Biznes - odc. 26

1 marca to niedziela niehandlowa. W związku z tym sklepy typu Biedronka, Lidl oraz supermarkety i centra handlowe będą zamknięte. Najbliższa wolna od zakazu handlu niedziela wypada 5 kwietnia

Niedziele handlowe 2020. Oto kalendarz niedziel handlowych w 2020 roku:

 • 26 stycznia 2020,
 • 5 kwietnia 2020,
 • 26 kwietnia 2020,
 • 28 czerwca 2020,
 • 30 sierpnia 2020,
 • 13 grudnia 2020,
 • 20 grudnia 2020.

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Niedziele handlowe 2020. Które sklepy mogą być czynne?

Zakaz handlu w niedziele uderza przede wszystkim w sklepy wielkopowierzchniowe, które muszą dostosować się do obowiązujących przepisów. W niedziele wolne od handlu, czyli np. jutro 1 marca, zakupy wciąż będzie można zrobić w mniejszych sklepach, jak chociażby Żabka czy osiedlowe "spożywczaki". Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy na kasie stoi właściciel danego punktu handlowego. Należy pamiętać, że w niedziele niehandlowe otwarte są apteki, piekarnie, sklepy na dworcach, stacje benzynowe oraz miejsca rozrywkowe, czyli kawiarnie oraz restauracje. 

>>> Dowiedz się więcej: Zakaz handlu w niedziele coraz mniej przeszkadza Polakom. Niezadowoleni głównie zamożni z dużych miast

Więcej o:
Komentarze (11)
Niedziele handlowe 2020. Czy 1 marca jest niedziela handlowa? Czy jutro sklepy są otwarte?
Zaloguj się
 • mirafiori33

  Oceniono 2 razy 2

  Komuś w tej wyborczej co tydzień wali dokładnie w pałę.
  Co sobotę pieprzą czy w tą niedzielę sklepy będą otwarte?
  Chyba idiotów se z ludzi co sobotę robią.

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 2

  ciekawe kiedy ten durny dziennikarzyna przestanie tych biednych ludzi robić w ch....a

 • dante_waw

  Oceniono 2 razy 2

  Do zabiegu inseminacji potrzebny będzie uniwersalny pistolet dzięki któremu można zdeponować nasienie do układu rozrodczego samicy ze specjalnych słomek przechowujących ejakulat.

  Na metalową rurkę pistoletu powinno się zakładać „koszulkę” ochronną, dzięki której do dróg rodnych samicy nie przedostają się drobnoustroje chorobotwórcze.

  Słomka, w której znajduje się ejakulat jest zamknięta, aby ją otworzyć inseminator musi posiadać obcinarkę lub nożyczki.

  Inseminator powinien posiadać plastikowe rękawice jednorazowego użytku i żel. Dzięki nim zabieg jest higieniczny dla krowy i osoby wykonującej zabieg.

  Aby prawidłowo zainseminować samicę, nasienie musi być rozmrożone. Od razu po wyjęciu z przenośnego zamrażalnika słomka jest umieszczana w rozmrażaczu (na czas określony przez producenta urządzenia).

  Kiedy nasienie ulega rozmrożeniu, należy przesunąć pęcherzyk powietrza znajdujący się w słomce do odcinanego końca. Słomka musi być sucha, a pistolet inseminacyjny podgrzany co najmniej do 15°C.

  Inseminator wkłada słomkę do pistoletu, zakłada osłonkę („koszulkę”) ochronną, obcina końcówkę słomki i zakłada rękawicę ochronną, którą oblewa żelem poślizgowym.

  Hodowca unieruchamia krowę, a osoba wykonująca zabieg, usuwa kał z odbytnicy zwierzęcia, aby móc wyczuć szyjkę macicy. Następnie oczyszcza wargi sromowe i je rozchyla, aby wprowadzić pistolet.

  Inseminator jedną ręką trzyma szyjkę macicy przez odbytnicę, a drugą wprowadza pistolet inseminacyjny i deponuje nasienie do trzonu macicy

 • Boromir Kaza

  Oceniono 9 razy 1

  Zwracam się do redaktorów Gazeta.pl. Skończcienproszę z cotygodniowym chłamem odnośnie niedziel handlowych. Ludzie wiedzą, że w tym roku jest tylko 8 niedziel handlowych. Czy zamierzacie przed każdymi 46-cioma niedzielami niehandlowymi nudzić nas tymi samymi artykułami? To nudne, skończcie z tym.

 • c.t.k

  Oceniono 2 razy 0

  "Prokurator Marcin Michalski odwołany. To on stoi za rozbiciem kibolskiej mafii
  Dzięki staraniom prokuratora Marcina Michalskiego udało się doprowadzić do rozbicia gangów pseudokibiców Wisły Kraków i Ruchu Chorzów. Od poniedziałku ma się on stawić do pracy w jednostce niższego szczebla.
  Śledczy ma stawić się do pracy w prokuraturze okręgowej. - Facet, który powinien dostać medal i grubą nagrodę, zostaje wykopany z prokuratury bez słowa podziękowania. Chyba nie trzeba nikomu mówić, jak to działa na nasze morale - mówi w rozmowie z tvn24.pl osoba ze śląskiego wymiaru sprawiedliwości"
  wp dzisiaj

 • wojtem

  Oceniono 3 razy -1

  A w Niemczech nie tylko wszystkie niedziele sa wolne, ale i sobotnie popoludnia

 • przyjezdna1

  Oceniono 1 raz -1

  Koronawirus u nas niepotrzebny!

 • ryjaroslawa

  Oceniono 4 razy -2

  Czy 1 marca wypada 5 kwietnia?
  I co z szabasem?
  Sprawdźcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX