Nowe stawki za przejazd autostradą A2. Drożej na odcinku Nowy Tomyśl-Konin

Od 2 marca od 6:00 rano zmieniły się stawki za przejazd autostradą A2. Z każdy z trzech odcinków na trasie Nowy Tomyśl-Konin zapłacimy więcej. Podwyżka związana jest m.in. ze wzrostem kosztów utrzymania trasy, co ma związek z rosnącą inflacją.
Zobacz wideo

Przejazd autostradą A2 zdrożał od 2 marca. To druga podwyżka w ciągu sześciu lat dla kategorii pojazdów 2, 3 i 4 oraz pierwsza od dwóch lat dla kategorii 1 oraz 5. Więcej o 6 zł trzeba będzie trzeba zapłacić za przejazd na 150 kilometrowym odcinku Nowy Tomyśl - Konin. Każdy 50 km fragment będzie kosztował dla kat. 1, 22 zł, wobec wcześniejszych 20 zł.

 • 22 PLN - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
 • 33 PLN - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
 • 50 PLN - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
 • 77 PLN - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
 • 220 PLN - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

Podwyżka związana jest z rosnącą inflacją. Ma także odzwierciedlać realne koszty obsługi kredytów oraz utrzymania autostrady wynikające z realizacji niezbędnych inwestycji poprawiających komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Dzięki temu zostanie zrealizowany m.in. projekt elektronicznego systemu poboru opłat. 

Wzrost cen na A2 sfinansuje nowy elektroniczny system poboru opłat

Obecnie trwa rozbudowa obwodnicy Poznania. Po tym rozpocznie się realizacja projektu elektronicznego systemu poboru opłat na bramkach przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych tzw. videotolling. Obecnie Autostrada Wielkopolska prowadzi na ten temat dialog techniczny z Ministerstwem Infrastruktury. Ma także powstać program lojalnościowy dla kierowców.  

Większą wygodę i szybszy przejazd przez bramki zapewni wprowadzenie płatności zbliżeniowych na Punktach Poboru Opłat. Użytkownicy nowoczesnych aut elektrycznych nie będą obawiali się już dalekich podróży autostradą, bowiem większość Miejsc Obsługi Podróżnych od Konina aż po Świecko, zostanie wyposażonych w stacje ładowania aut elektrycznych. Dla tych, którzy regularnie jeżdżą naszą autostradą chcemy w tym roku wprowadzić program lojalnościowy i w ten sposób nagrodzić wszystkich, którzy często korzystają z naszych usług. Szczegóły programu podamy w najbliższych miesiącach

– zapowiada Krzysztof Andrzejewski, Członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.

Więcej o:
Komentarze (19)
Nowe stawki za przejazd autostradą A2. Drożej na odcinku Nowy Tomyśl-Konin
Zaloguj się
 • diesel_poznan

  Oceniono 7 razy 7

  Kto bogatemu zabroni? W końcu stać nas. Biedni Niemcy mają zerowe koszty utrzymania dróg, to sobie mogą zrobić bezpłatne. Koszty w Polsce są najwyższe na świecie i bądźmy z tego dumni!

 • dvla

  Oceniono 10 razy 6

  Powonno być. Autostrada Kwach 0.7 Kulczyk. Jeszcze ten deal obejmuje zakaz przebudowy DK6 na S6 lub A6 aby nie było konkurencji. Interesy jak w Rosji

 • sacc77

  Oceniono 9 razy 5

  Autostrada A-2 MUSI zarobić na nową chatkę biednej Dominiczki w Londongradzie...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 6 razy 4

  Według dra Andrzeja Dudy ta podwyżka jest jedynie przejściowa. Poza tym spadły ceny oleju, co kierowcom z nadwyżką powinno zrekompensować wyższe koszty przejazdu autostradami.

 • only.win7

  Oceniono 6 razy 4

  A2 była chyba budowana w tzw. partnerstwie publiczno-prywatnym. Z tym że normalnie zarabiający ludzie A2 nie jeżdżą bo ich nie stać, czyli Kulczykowie okradli państwo polskie z jego części.

 • only.win7

  Oceniono 6 razy 4

  Autostrada A2 zamienia się powoli w luksus dla najbogatszych. Szkoda, bo przecież nie o to chodzi kiedy buduje się drogi żeby to była rozrywka dla biznesmenów.

 • hundehasser

  Oceniono 4 razy 2

  Na odcinku Poznań-Konin omijam kulczykostradę , jadąc 30 min dłużej. Przy okazji tankuję korzystnie we Wrześni. I tak już od lat. Polecam.

 • antypisiormax

  Oceniono 4 razy 2

  Możecie jeździć po drogach bezpłatnych i podwyzka się nie uda.
  Brak wam po prostu "solidarności" fiuty!
  A tym .......... przypominam ze wreszcie jest kapitalizm i ze swoimi pieniędzmi robię co chcę . A ja p....lę 500+ i na krowe i na świnię i na rydzyka i na jedraszewskiego itp drani

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX