Koronawirus. Polska firma wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Wyniki badania już po 10 minutach

Firma BioMaxima z Lublina wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Wyniki badania są dostępne po 10 minutach. Nowy produkt może okazać się bardzo przydatny podczas walki z rozprzestrzeniającą się epidemią.

3 marca o godz. 8. rano potwierdzono informację o pierwszej osobie w Polsce zarażonej koronawirusem. Chory mężczyzna przebywał ostatnio w Niemczech. Obecnie znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze. Badanie chorego pacjenta rozpoczęło się wczoraj o godz. 12., a ostateczne wyniki przyszły w nocy.

Obecnie w Polsce koronawirusa wykrywa się za pomocą testów RT-PCR rekomendowanych przez WHO, ale firma BioMaxima informuje, że wprowadza alternatywną metodę, która jest szybsza i równie dobrą skuteczność. Spółka zgłosiła już wyrób do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce.

Zobacz wideo Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze, przyjechał z Niemiec

Lubelska firma wprowadza na rynek szybkie testy na koronawirusa 

Jak informuje BioMaxima, badanym materiałem może być krew pełna, osocze bądź surowica. Do przeprowadzenia testu nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. W jego skład wchodzą indywidualnie pakowane kasetki zawierające studzienkę, w której umieszczany jest materiał badany oraz krople buforu. Wyniki można odczytać już po 10 minutach.

Jak przekonują przedstawiciele spółki, szybki czas trwania testu połączony jest z jego skutecznością. "Test 2019-nCoV IgG/IgM został porównany do komercyjnego PCR, a wyniki pokazują, że posiada wysoką czułość i swoistość odpowiednio w przypadku IgG 100 proc. i 98 proc., IgM 85 proc. i 96 proc" - czytamy

Wprowadzony właśnie przez BioMaxima do oferty test umożliwia szybką, masową diagnostykę przesiewową. Takie rozwiązanie umożliwia typowanie osób z infekcją wirusem 2019-nCoV spośród grupy podwyższonego ryzyka, które powinny następnie być poddane bardziej precyzyjnej i kosztownej diagnostyce potwierdzającej w jednym z autoryzowanych laboratoriów lub ewentualnej kwarantannie.

- tłumaczy Łukasz Urban, prezes spółki. Co więcej, BioMaxima ma w planach wprowadzić wkrótce własny test genetyczny. 

BioMaxima w górę o 40 proc. na giełdzie

Pojawienie się informacji o wprowadzeniu szybkich testów na koronawirusa bardzo pozytywnie wpłynęło na wartość spółki na giełdzie. Jej akcje w jednej chwili wzrosły o 40 proc., co jest sytuacją niezwykle rzadką. Tym samym wartość firmy wzrosła o kilka milionów złotych.

Wzrost akcji spółki BioMaximaWzrost akcji spółki BioMaxima stooq.pl

Więcej o: