Horała pociesza Polaków: Ceny będą rosły, ale naszym celem jest społeczeństwo, które będzie stać

Rosnące ceny są w ostatnim czasie przedmiotem licznych deklaracji ze strony polityków. Do tego grona dołączył właśnie Marcin Horała. Były szef komisji ds. VAT nie ma złudzeń, że produkty i usługi w Polsce będą drożeć. Zaznacza jednocześnie, że celem obozu politycznego jest stworzenie społeczeństwa, które na te ceny stać.

Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, w poprzednim Sejmie kierował komisją ds. wyłudzeń podatków VAT. I chociaż jego funkcja jest dzisiaj mniej polityczna nie stroni od zaangażowania w bieżącą politykę.

Zobacz wideo Inflacja pożera oszczędności. Rosnące ceny i rachunki frustrują Polaków. Dlaczego jest drogo i czyja to wina? Wyjaśniają goście programu 'Studio Biznes'

Członek Prawa i Sprawiedliwości goszcząc w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News odniósł się do kwestii komentowanej w ostatnim czasie szczególnie aktywnie. Chodzi o wzrastające koszty towarów i usług.

- Ceny w Polsce oczywiście trochę będą rosły, w miarę wzrostu zamożności społeczeństwa - stwierdził - Naszym celem jest takie społeczeństwo jak w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji, gdzie jest trochę drożej, ale ludzie znacznie więcej zarabiają i ich po prostu stać - dodał Marcin Horała.

Prezydent Andrzej Duda zauważa wysokie ceny

Do kwestii cen podczas niedzielnego spotkania z wyborcami odniósł się prezydent Andrzej Duda.

- Oczywiście niektóre produkty zdrożały bardziej, oni podawali, że o 25 proc. zdrożały chleb i cukier. Ale z w ogromnym stopniu potaniał olej - tłumaczył prezydent. 

Ubiegający się o reelekcję Duda wyjaśnił też, że co prawda ceny poszły w górę, ale "wynagrodzenia poszły w górę znacznie mocniej". - Polskiej rodzinie coraz lepiej się żyje - dodał prezydent.

Głowa państwa wyborców w podobny sposób uspokajała w zeszłym roku. - Musicie mieć świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to niestety rosną też i ceny. Przedsiębiorcy podnoszą ceny, dlatego, że im wzrastają koszty. Jak im wzrastają koszty, to oni starają się sobie to zrekompensować wzrostem cen. To są niestety normalne mechanizmy gospodarcze - tłumaczył Andrzej Duda.

Czytaj też: Gospodarcze cytaty roku 2019. Kto "palnął" największą głupotę, kto rozminął się z prawdą [RANKING]

Wysoka inflacja, drożejąca żywność

Jak wynika z opublikowanych w piątek wstępnych danych GUS, inflacja w styczniu wyniosła aż 4,4 proc. w skali roku. Takiego tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych nie widziano w Polsce od ponad dziewięciu lat.

Ważniejsza dla portfeli Polaków jest jednak inna statystyka. Ceny żywności w styczniu wzrosły w stosunku do zeszłego roku aż o 8,1 proc. To najsilniejszy wzrost w całej Unii Europejskiej. Średni wzrost dla wspólnoty wyniósł zaledwie 2,8 proc.

Więcej o: