Wybory korespondencyjne. Czy Poczta Polska jest na to przygotowana? Znamy oficjalne stanowisko

PiS chce 10 maja przeprowadzić wybory prezydenckie korespondencyjnie. W organizacji tego przedsięwzięcia zaangażowana ma być Poczta Polska, która powinna dostarczyć przesyłki wyborcze obywatelom. Czy spółka jest na to przygotowana?

W czwartek informowaliśmy za RMF FM, że PiS chce, aby wybory prezydenckie w tym roku odbyły się w całości korespondencyjnie, z pominięciem głosowania w lokalach wyborczych. Decyzja taka zapadła podczas narady partii, która odbyła się 1 kwietnia w jej siedzibie przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Aby zrealizować ten plan, należy jednak przeprowadzić odpowiednie zmiany w prawie wyborczym, co ma się stać w piątek w Sejmie. Mimo że jest spora niepewność czy tak rzeczywiście się stanie (ze względu na tarcia w koalicji rządzącej), postanowiliśmy zapytać Pocztę Polską, jak jest na taką ewentualność przygotowana.    

Zobacz wideo Co z terminem wyborów? Pytamy ministra Wosia

Wybory korespondencyjne coraz bardziej realne. Czy Poczta Polska jest przygotowana na dostarczenie kart do głosowania?

Organizacja wyborów "kopertowych" nie będzie należeć do najłatwiejszych zadań. Za dostarczenie kart do głosowania obywatelom odpowiedzialna będzie Poczta Polska. Zgodnie z rządowymi wyliczeniami 26 tys. listonoszy będzie musiało dotrzeć do co najmniej 14 mln skrzynek pocztowych. Czasu nie będą mieli zbyt wiele, gdyż wybory zaplanowane są na 10 maja. Rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że spółka będzie w stanie zrealizować to zadanie. 

Poczta Polska jest częścią strategicznej infrastruktury Państwa Polskiego, której zadaniem jest zapewnienie obsługi obywateli oraz władz państwowych nawet w najtrudniejszych warunkach. Jako wyznaczony operator pocztowy jesteśmy zobowiązani do realizacji zadań,  jakie wynikają z ustaw

- przekazała nam Siwek. Dodała też, że Poczta Polska już wcześniej odpowiadała m.in. za obsługę wyborców niepełnosprawnych.

Poczta Polska: Poczta ma tylko dostarczyć i przenieść przesyłki. Za resztę odpowiadają inne instytucje

Justy Siwek zauważyła, że rolą Poczty Polskiej w organizacji wyborów korespondencyjnych będzie jedynie dostarczenie przesyłek pod wskazane adresy, a później przeniesienie ich do Obwodowych Komisji Wyborczych. Za kolejne czynności związane z organizacją wyborów, jak chociażby przygotowanie przesyłek wyborczych, odpowiadać będą inne instytucje państwowe, m.in. urzędy miast i gim. 

W całej swojej historii Poczta Polska zawsze starała się dołożyć wszelkich starań, aby nałożone na nią obowiązki wypełnić najlepiej jak to możliwe. Natomiast Poczta Polska nigdy nie komentowała prac legislacyjnych ani sporów politycznych.

- dodała na koniec. 

Przypominamy, że Poczta Polska, mimo obostrzeń, wciąż doręcza listy, paczki oraz przekazy pieniężne. Placówki pocztowe również są czynne, ale w krótszym wymiarze czasowym. 

Więcej o: